Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює операції з постачання електричної енергії та надання послуг з розподілу електричної енергії.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2022 року.
Реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН здійснюється відповідно до вимог ПКУ та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 за № 1246.
Податкова накладна / розрахунок коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог пункту 192.1 статті 192, пунктів 200-1.3 і 200.9 статті 200 та пунктів 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 ПКУ, а також з урахуванням Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827.
Податкові накладні та розрахунки коригування складаються за формою та у порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, з урахуванням змін, внесених наказом Міністерства фінансів України від 17.09.2018 № 763 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307» (далі - Порядок № 1307).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1307 усі податкові накладні і розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.
У разі якщо операції, визначені пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку:
Особливості складання таких податкових накладних визначено пунктом 19 Порядку № 1307.
Так, у разі складання зведеної податкової накладної в графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки, визначений пунктом 11 Порядку № 1307, зокрема, код ознаки 4.
У разі складання зведених податкових накладних покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» такої податкової накладної робиться позначка «X» та зазначається тип причини 02. При цьому у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.
Особливості складання податкових накладних при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг дипломатичним місіям визначено пунктом 10 Порядку № 1307.
Так, згідно з пунктом 10 Порядку № 1307 у разі постачання для власних потреб дипломатичних місій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з такими особами, товарів з оплатою у безготівковій формі та послуг, операції з постачання яких відповідно до пункту 197.2 статті 197 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ, податкова
накладна складається у порядку, передбаченому пунктом 10 Порядку № 1307.
У верхній лівій частині такої податкової накладної робиться відповідна помітка «X» та зазначається тип причини 12. При цьому у графі «Отримувач (покупець)» зазначається найменування юридичної особи (дипломатичної місії) або прізвище, ім'я, по-батькові фізичної особи (особи з числа дипломатичного персоналу та членів їх сімей), а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «200000000000».
В такій податковій накладній у полі «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» для отримувача (покупця), яке заповнюється в обов’язковому порядку, вказується реєстраційний (обліковий) номер платника податків, наданий контролюючим органом дипломатичній місії при взятті її на облік.
Таким чином, Порядок № 1307 містить чіткі положення щодо
особливостей складання податкових накладних при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, та операцій з постачання товарів / послуг дипломатичним місіям.
Також повідомляємо, що звернення не містить достатньої інформації щодо факторів, які зумовлюють необхідність складання зведених податкових накладних, а саме стосовно отримання постачальником електричної енергії та послуг з розподілу електричної енергії, який відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ має застосовувати касовий метод визначення податкових зобов’язань, протягом місяця коштів від покупців (отримувачів), з урахуванням усієї суми яких постачальник складає зведену податкову накладну.
Порядок складання розрахунку коригування до податкової накладної, зайво складеної на операцію з постачання товарів/послуг, визначено пунктом 24 Порядку № 1307. Слід зауважити, що такий розрахунок коригування складається лише у разі, якщо в ЄРПН зареєстровано дві або більше податкових накладних, складених на одну й ту ж операцію з постачання товарів/послуг.
Як зазначено у зверненні, платником податку було складено дві податкові накладні на різних покупців (одна податкова накладна складена на здійснену операцію з постачання одному покупцю - платнику ПДВ, а друга - на операцію з постачання іншому покупцю - неплатнику ПДВ, яка не здійснювалась). Тобто такі дві податкові накладні складені на дві різні операції (а не на одну й ту ж операцію), оскільки вони складені на різних осіб. Отже, встановлений пунктом 24 Порядку № 1307 порядок складання розрахунків коригування до таких податкових накладних не може бути застосований.
Розрахунок коригування до податкової накладної, складеної і зареєстрованої в ЄРПН без факту здійснення господарської операції, складається у звичайному порядку та після реєстрації в ЄРПН бере участь в обрахунку суми податку, визначеної пунктом 200.3 статті 200 ПКУ, на яку платник податку має право зареєструвати в ЄРПН податкові накладні / розрахунки коригування, та її складових.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |