X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.03.2019 р. № 1175/ІПК/08-01-14-08-16

Головне управління ДФС............., в порядку ст. 52 Податкового
кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі - ПКУ), розглянуло в межах своєї компетенції лист  ......................., щодо видачі готівкових коштів держателю електронного платіжного засобу під час оплати держателем вартості товарів чи послуг та повідомляє.

Питання 1, 2, 3.

Пунктом 9 розділу II Положення N 148 зазначено, що підприємство / фізична особа - підприємець, яке/яка відповідно до законодавства України приймає до обслуговування електронні платіжні засоби з метою проведення оплати вартості товарів чи послуг і оснащене платіжним терміналом (у тому числі з'єднаним чи поєднаним з РРО), має право за рахунок готівкової виручки або готівки, отриманої з банку, надавати держателю електронного платіжного засобу (якщо така послуга передбачена правилами відповідної платіжної системи) послуги з видачі готівки з друкуванням квитанції платіжного термінала (або розрахункового документа) та відображенням таких операцій у книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) або РК у разі їх використання.

Національний банк України має право встановлювати обмеження з видачі готівки за електронними платіжними засобами.
Обмеження з видачі готівки за електронними платіжними засобами можуть установлюватися платіжною організацією відповідної платіжної системи та банками - членами цієї системи.

Згідно з п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон № 265/95-ВР) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) під час продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до Закону № 265/95-ВР фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.

Розділом II Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 N 13 (із змінами та доповненнями), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за N 220/28350 (далі - Положення N 13), визначено вимоги до фіскального касового чека РРО на товари (послуги).

Пунктом 6 розділу II Положення N 13 визначено обов'язкові реквізити касового чека на товари (послуги) при застосуванні платіжного терміналу у разі проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки).

Розділами II і III Положення N 13 визначено обов'язкові реквізити та форму фіскального касового чека на товари (послуги) та фіскального касового чеку видачі коштів. Форми N ФКЧ-1 та N ФКЧ-2 наведено відповідно у додатках 1 та 2 до Положення.

Відповідно до п. 1 ч. II Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 N13 (далі - Положення N 13), фіскальний касовий чек на товари (послуги) форма N ФКЧ-1 (далі - касовий чек) - розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).

Відповідно до п. 1 ч. III Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 N 13 (далі - Положення N13), фіскальний касовий чек видачі коштів (далі -видатковий чек) N ФКЧ-2 - розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків у разі видачі коштів покупцеві при поверненні товару, рекомпенсації послуги, прийнятті цінностей під заставу та в інших випадках.

Пунктом 5 розділу III Порядку щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 N 547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за № 918/29048 (далі - Порядок N 547), визначено, що реєстрація продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією.

Розрахунковий документ на повну суму проведеної операції видається особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяги введені в режимі реєстрації.

Пунктом 6 розділу II Положення N 13 визначено, що у разі застосування при проведенні розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з'єднаного або поєднаного з РРО, касовий чек повинен додатково містити такі обов'язкові реквізити:

Пунктом 7 розділу III Положення N 13 визначено , що у разі застосування при проведенні розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з'єднаного або поєднаного з реєстратором розрахункових операцій, видатковий чек повинен додатково містити обов'язкові реквізити, визначені в пункті 6 розділу II цього Положення.

Враховуючи зазначене, при відображенні операції з видачі готівки держателю електронного платіжного засобу у видатковому касовому чеку РРО має бути зазначено "Видача готівки" та відповідні реквізити такого касового чека.

При видачі готівкових коштів держателю ЕПЗ та при оплаті за товар необхідно роздруковувати окремі фіскальні касові чеки (N ФКЧ-1, N ФКЧ-2 ).

Питання 4.

Пунктом 8 глави 4 розділу II Порядку реєстрації та ведення РК, КОРО, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 N 547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за N 920/29050 (далі - Порядок N 547), визначено, що за бажанням суб'єкта господарювання у графах 5-10 розділу 1 КОРО, зареєстрованої на РРО, можна створювати додаткові графи для зазначення сум розрахунків, суми податку на додану вартість, суми акцизного податку або іншого податку (збору) та виданих при поверненні товару коштів, які отримані (видані) з використанням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Крім того, у цьому розділі КОРО на РРО або в КОРО на господарську одиницю можна виконувати додаткові записи, що підсумовують дані за розрахунками за день чи за місяць.

Отже, суб'єкт господарювання відповідно до п. 9 розділу II Положення N 148 та п. 8 глави 4 розділу 2 Порядку N 547 зобов'язаний при проведенні операції з видачі готівки держателю електронного платіжного засобу такі операції відображати у відповідному розділі КОРО та діяти відповідно до Положення N 148.

Питання 5.

Пунктом 27 розділу III Положення N 148 передбачено, що підприємство, яке надає держателям електронних платіжних засобів послуги з видачі готівки за допомогою платіжного термінала (імпринтера) на підставі квитанцій платіжного термінала (сліпів), реєструє у встановленому порядку ці операції в розрахункових документах РРО або РК, складає видатковий касовий ордер на загальну суму проведених операцій за день та здійснює запис у касовій книзі.

Разом з тим, п. 39 розділу IV Положення N 148 передбачає, що установи/підприємства відображають у касовій книзі усі надходження і видачу готівки в національній валюті.

Кожна/кожне установа/підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

Відокремлені підрозділи установ/підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.

Відокремлені підрозділи установ/підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також фізичні особи - підприємці касової книги не ведуть.

Враховуючи те, що Положення N 148 розроблено та затверджено Правлінням Національного банку України, пропонуємо Вам за більш детальною інформацію з питань викладених у вашому листі................), звернутися до Національного банку України.

Водночас повідомляємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ, індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.