Головне управління ДФС у Чернігівській області розглянуло лист Товариства щодо визначення доходу платника єдиного податку третьої групи, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство повідомило, що під час перебування на загальній системі оподаткування отримало поворотну фінансову допомогу, яка залишається неповерненою після переходу Товариства на спрощену систему оподаткування.
Товариство запитує, чи включається до доходу платника єдиного податку третьої групи - юридичної особи (без сплати ПДВ) сума допомоги, неповерненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, чи включається до доходу сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Відповідно до п.п.2 п.292.1 ст.292 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (далі - Кодекс) доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь - який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковий); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.292.3 ст.292 Кодексу.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Для платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених Кодексом.
До складу доходу платників єдиного податку третьої групи, не включаються, зокрема суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (п.п. 3 п. 292.11 ст 292 Кодексу).
Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Платник єдиного податку третьої групи, який отримує поворотну фінансову допомогу, не враховує її суму у складі доходу за умови, що повертає таку допомогу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання.
Сума поворотної фінансової допомоги, неповерненої платником єдиного податку протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, включається до складу доходу такого платника наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги (п.п. 3 п. 292.11 ст 292 Кодексу).
Той факт, що поворотна фінансова допомога була отримана під час перебування Товариства на загальній системі оподаткування, не змінює порядок застосування норм Кодексу в частині визначення доходу платника єдиного податку.
Для платників єдиного податку третьої групи (юридичних осіб) дохід визначається на підставі даних обліку (спрощеного бухгалтерського обліку) (п. 292.13 ст.292, пп. 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 Кодексу), який здійснюється згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та/або іншими нормативно-правовими актами Мінфіну України з питань бухгалтерського обліку.
Відповідно до Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід" дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства) за умови, що оцінку доходу може бути достовірно визначено.
Списання суми кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності, призводить до зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу, а тому визнається доходом, який підлягає оподаткуванню єдиним податком.
Отже, для платника єдиного податку (юридичної особи) сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності, підлягає оподаткуванню єдиним податком незалежно від того, чи є він платником ПДВ.
При цьому датою отримання доходу є дата списання такої кредиторської заборгованості (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Таким чином, для цілей оподаткування суму кредиторської заборгованості має бути списано у податковому (звітному) періоді, у якому закінчився строк її позовної давності.
Податковий кодекс не регулює порядок списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Сума списаної кредиторської заборгованості включається до доходу, що підлягає оподаткуванню єдиним податком, у податковому (звітному) періоді, в останньому кварталі якого таку заборгованість було списано (перший квартал, півріччя, три квартали, рік).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |