Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо особливостей складення зведеної податкової накладної та заповнення податкової декларації з ПДВ та додатків до неї при здійсненні платниками податку операцій з постачання товарів/послуг, місцем постачання яких відповідно до пунктів 186.1 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ є територія ВЕЗ «Крим», та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Відповідно до пункту 198.5 ПКУ у разі, якщо необоротні активи починають використовуватися в операціях, що не є об’єктом оподаткування ПДВ відповідно до статті 196 ПКУ, та за операцією з постачання товарів/послуг, місцем постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ визначена територія ВЕЗ «Крим»
Операції платників податку з постачання товарів/послуг, місцем постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ визначена територія ВЕЗ «Крим», не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість, оскільки відповідно до пункту 2 статті 9 Митного кодексу України (далі -МКУ) територія вільної митної зони, створеної у межах ВЕЗ «Крим», вважається такою, що знаходиться поза межами митної території України.
За операціями з постачання товарів/послуг, що не є об’єктом оподаткування, або місце постачання яких визначено за межами митної території України, податкові накладні не складаються та відповідно не реєструються в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом із цим, нормами пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ встановлено, що платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
Особливості складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) регулюються статтею 201 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, із змінами і доповненням, (далі - Порядок № 1307).
При заповненні податкової накладної у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ у графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки «1».
У графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П. І. Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється, а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 Порядку № 1307, в даному випадку 08 - складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість. Рядки VII - IX не заповнюються.
У графі 2 «Номенклатура товарів/послуг продавця» платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ. У графі 4 вказується «грн», графи 3.1, 3.2, 3.3, 5-9, 12 не заповнюються.
У графі 10 такої зведеної податкової накладної вказується вартість (частина вартості) необоротного активу, визначена в первинних документах, складених відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі -Закон № 996-ХІV), на яку нараховується податок відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.
З метою застосування пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ податкові зобов'язання з ПДВ визначаються по товарах/послугах, необоротних активах придбаних з ПДВ для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону № 996-ХІУ.
Відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Таким чином, у розглянутій у зверненні ситуації платник податку за товарами/послугами, придбаними з ПДВ та використаними для ремонту та поліпшення необоротного активу, що починає використовуватись в неоподатковуваних операціях, зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ виходячи з вартості придбання таких товарів/послуг.
Згідно з пунктом 6 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Порядок № 21), дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.
Відповідно до пункту 5 розділу V Порядку № 21 сума податкового зобов'язання, нарахована протягом звітного періоду за операціями відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, а також коригування за такими операціями, що оподатковуються за основною ставкою, вказується у рядку 4.1 податкової декларації з ПДВ.
Додатки до податкової декларації з ПДВ додаються за наявності подій, які підлягають відображенню у таких додатках.
Обов’язковим при заповненні рядка 4.1 податкової декларації з ПДВ є подання додатку 5, що заповнюється в розрізі контрагентів. При цьому, загальна сума податкових накладних, складених відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, відображається у таблиці 1 додатка 5 до податкової декларації з ПДВ, у рядку, якому відповідає умовний ІПН «600000000000».
Додаток 1 при заповненні рядка 4.1 декларації з ПДВ подається у разі коригування податкових зобов’язань, нарахованих відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.
У разі нарахування податкових зобов’язань тільки відповідно до вимог пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ додаток 7 не подається.
Операції з постачання товарів або послуг, місцем постачання яких відповідно до пунктів 186.1 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ є територія ВЕЗ «Крим», не є об'єктом оподаткування ПДВ. За такими операціями платники податку не визначають ні податкових зобов'язань з ПДВ, ні податкового кредиту.
У податковій звітності з ПДВ зазначені вище операції відображаються як такі, що не є об'єктом оподаткування у рядку 5 податкової декларації з податку на додану вартість та, відповідно, зазначаються в розрізі операцій у додатку 6 до декларації.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |