Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо складання розрахунку коригування з метою приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації
(далі – РК_РЕЗ_2) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ і підпунктом «в» підпункту 69.41.3 підпункту 69.41 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Податковий кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів (кукурудзи), до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі – окремі види товарів). До початку митного оформлення була складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкова накладна з типом причини «22», у другій частині порядкового номера якої зазначено код «7» (застосовано нульову ставку ПДВ). Після оформлення періодичної митної декларації були оформлені дві додаткові декларації, які містять різні дати, кількість товару та обмінний курс валюти.
На дату завершення вивезення за межі митної території України окремих видів товарів, тобто на дату оформлення останньої додаткової митної декларації, Товариством складено РК_РЕЗ_2 за офіційними курсом Національного банку України та направлено на реєстрацію в ЄРПН. Натомість отримано квитанцію про наявність розбіжностей обсягу постачання, зазначеного в РК_РЕЗ_2 та двох додаткових митних деклараціях.
З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання: як заповнити РК_РЕЗ_2, у разі якщо митне оформлення окремих видів товарів за відповідною податковою накладною здійснено за декількома додатковими деклараціями, які містять відомості про різний обмінний курс, різну кількість товарів та дату оформлення?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу; відносини, пов’язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України (далі – Митний кодекс), Податковим кодексом та іншими законами України з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу, частина друга статті 1 Митного кодексу).
З 01.12.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України
від 29 жовтня 2024 року № 1261 запроваджено режим експортного забезпечення.
Особливості поміщення у митний режим експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення визначено пунктом 935
розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу.
Абзацом п’ятим пункту 935 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу передбачено, що декларування товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, здійснюється на підставі окремої періодичної, спрощеної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку, до якої декларантом обов’язкового вносяться відомості про дату та номер відповідної податкової накладної, складеною за такою операцією у порядку, встановленому пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу.
Тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 192 Закону України
від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність», зі змінами (далі – Закон № 959), оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу.
Підпунктами 97.1, 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу передбачено, що платник ПДВ з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів зобов’язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.
Згідно з положеннями підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу коригування показників податкової накладної, складеної за операціями з експорту окремих видів товарів здійснюється шляхом складання розрахунків коригування в кілька етапів за дотримання певних умов на кожному такому етапі.
Зокрема, визначений у підпункті «б» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу порядок складання РК_РЕЗ_2 передбачає умову, згідно з якою такий розрахунок коригування складається та підлягає реєстрації в ЄРПН лише після завершення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та подання усіх необхідних додаткових декларацій для митного оформлення за відповідною митною декларацією.
В останній додатковій декларації до відповідної періодичної або спрощеної декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначається ознака завершення переміщення товарів за такою періодичною або спрощеною декларацією у вигляді відповідного коду особливості переміщення.
У разі складання РК_РЕЗ_2 у верхній лівій частині такого розрахунку коригування у відповідному рядку для графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» обов’язково зазначаються відомості про дату і номер митної декларації.
Заповнення розрахунків коригування для випадків, передбачених у підпункті 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, здійснюється з урахуванням вимог, визначених у
пункті 24 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами.
В ЄРПН може бути зареєстровано тільки один РК_РЕЗ_2.
Якщо показники податкової накладної, складеної на операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, з урахуванням поданого на реєстрацію РК_РЕЗ_2, не відповідають показникам митної декларації, такий РК_РЕЗ_2 не може бути зареєстрований в ЄРПН.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Податкового кодексу та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Заповнення реквізитів про дату та номер митної декларації у РК_РЕЗ_2 здійснюється з урахуванням інформації про тип декларації, на підставі якої було здійснено декларування окремих видів товарів (окремої періодичної, спрощеної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку).
Зокрема, у разі здійснення митного оформлення окремих видів товарів на підставі окремої періодичної або спрощеної митної декларації, – у полі «митна декларація» графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України» РК_РЕЗ_2 має бути зазначена інформація про дату та номер такої періодичної або спрощеної митної декларації (з літерним кодом РР або СД відповідно), незалежно від кількості оформлених додаткових декларації до відповідної періодичної або спрощеної декларації.
Такий РК_РЕЗ_2 складається не раніше дати оформлення останньої додаткової декларації з ознакою про завершення переміщення товарів за такою періодичною митною декларацією.
У ситуації, описаній у зверненні, якщо декларування окремих видів товарів здійснено на підставі періодичної митної декларації, до якої було оформлено дві додаткові декларації, які містять відомості про різні дати, обмінний курс, то у другому рядку табличної частини розділу Б РК_РЕЗ_2 зазначається, зокрема:
у графі 7 – загальна кількість товару, що була вказана у поданих двох додаткових деклараціях, що засвідчують факт вивезення окремих видів товарів за межі митної території України;
у графі 8 – середня ціна за одиницю товару (без ПДВ), визначена на підставі даних, відображених у таких двох додаткових деклараціях.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Податкового кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |