Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації Товариства щодо окремих норм законодавства стосовно обігу алкогольних напоїв, керуючись підпунктом «в» підпункту 69.41.3 пункту 69.41 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство повідомляє, що здійснює діяльність з обігу підакцизної продукції (імпорт і оптова торгівля алкогольними напоями) та бере участь у тестуванні Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – Електронна система).
Враховуючи зазначене та у зв’язку з поетапним
впровадженням обов’язкового маркування алкогольних напоїв електронними марками акцизного податку Товариство запитує:
1. Чи дозволено продавати продукцію тестового періоду, яка містить дві марки акцизного податку (паперову та електронну), після 01.01.2026? Якщо дозволено, то який граничний термін обігу такої продукції на території України?
2. Чи буде пов’язано Акцизний електронний документ (далі – АЕД), який
формується в Електронній системі, із товарно-транспортною накладною (далі – ТТН) при відвантаженні підакцизної продукції? Якщо так, то у який спосіб буде пов’язано?
3. Чи має право суб’єкт господарювання (імпортер) самостійно друкувати марки акцизного податку в Україні та/або за кордоном? Які обмеження або дозволи передбачені для таких дій відповідно до чинного законодавства?
4. У разі друку марок акцизного податку в Україні, чи необхідно здійснювати їх транспортування до місця наклеювання під митним контролем або за участі контролюючих органів?
Щодо питання 1
Відповідно до пункту 24 частини першої статті 1 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) Електронна система, - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує формування електронних марок акцизного податку, обробку та зберігання інформації про товари (продукцію), марковані графічними елементами електронних марок акцизного податку, а також взаємодію програмними засобами між державними органами, юридичними або фізичними особами, у тому числі фізичними особами - підприємцями, з метою забезпечення електронної простежуваності обігу таких товарів (продукції).
Згідно із Законом України від 29.06.2023 № 3173-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв'язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – Закон № 3173) Електронна система впроваджується з 1 січня 2026 року.
Відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3173 марковані паперовими марками акцизного податку алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які вироблені в Україні або імпортовані в Україну до 1 січня 2026 року, перебувають в обігу не більше 18 місяців з дня введення в дію цього Закону. Обіг таких підакцизних товарів (продукції) здійснюється з дотриманням вимог законодавства, що діяло до 1 січня 2026 року, в частині дотримання вимог Кодексу та Закону № 3817 щодо обігу товарів (продукції), маркованих паперовими марками акцизного податку, але без дотримання вимог цього Закону щодо функціонування Електронної системи.
Починаючи з наступного календарного дня після завершення встановленого пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3173 18-місячного строку марковані паперовими марками акцизного податку алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вилучаються суб’єктом господарювання - власником таких товарів (продукції) з обігу для нанесення на пляшку (одиничну упаковку) алкогольного напою, пачку (одиничну упаковку) тютюнового виробу або ємність (одиничну упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, електронної марки акцизного податку.
Пунктом 6 розділу II Закону № 3173 Кабінету Міністрів України з 1 березня 2025 року до дати введення в дію цього Закону доручено забезпечити функціонування програмного забезпечення Електронної системи в тестовому режимі.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 року № 1142 «Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі – Постанова № 1142), зокрема, установлено:
з 1 березня до 31 грудня 2025 року проводиться випробування функціонування програмного забезпечення Електронної системи у тестовому режимі відповідно до Порядку створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого цією постановою, на засадах добровільності, безоплатності, за участю суб’єктів господарювання, які здійснюють виробництво та/або імпорт та/або оптову та/або роздрібну торгівлю товарами (продукцією), маркованими графічними елементами електронних марок акцизного податку;
функціонування Електронної системи починається з 1 січня 2026 року.
Отже, у разі нанесення учасниками випробування функціонування програмного забезпечення Електронної системи у тестовому режимі при проведенні такого випробування графічних елементів електронних марок акцизного податку на пляшки з алкогольними напоями, які відповідно до Кодексу марковані паперовими марками акцизного податку, така продукція може перебувати в обігу не більше встановленого пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3173 терміну.
Щодо питання 2
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 Закону № 3817 АЕД - електронний документ, що складається економічним оператором за допомогою програмних засобів Електронної системи у порядку, визначеному цим Законом, для забезпечення електронної простежуваності обігу таких товарів (продукції).
Відповідно до частини першої статті 60 Закону № 3817, яка набирає чинності та вводиться в дію з 1 січня 2026 року, АЕД складається економічним оператором за допомогою програмних засобів Електронної системи на кожному етапі переміщення товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, від виробника/імпортера/суб’єкта господарювання оптової або роздрібної торгівлі до іншого суб’єкта господарювання - економічного оператора, в тому числі у разі переміщення для зберігання на об’єкті іншого економічного оператора або повернення із зберігання з об’єкта іншого економічного оператора, або реалізації товару (продукції) з фактичним переміщенням з місця зберігання іншого економічного оператора, або у разі повернення покупцем/отримувачем - економічним оператором товарів (продукції), маркованих графічними елементами електронних марок акцизного податку, продавцю таких товарів (продукції), у тому числі для усунення виявлених недоліків товарів (продукції).
Форми товарно-транспортних накладних на переміщення, зокрема, алкогольних напоїв автомобільним транспортом застосовуються відповідно до Інструкції про застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв, затвердженою наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 28.04.2005 № 154 із змінами і доповненнями, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 липня 2005 року за № 817/11097 (далі – Інструкція № 154) .
Згідно із пунктом 1.4 розділу 1 Інструкції № 154 перевезення, зокрема, алкогольних напоїв автомобільним транспортом у межах України здійснюється за умови наявності оформленої належним чином відповідної накладної № 1-ТН/алкогольні напої/.
Пунктом 2 Постанови № 1142 установлено, що технічним адміністратором Електронної системи, є державне підприємство «ДІЯ», що належить до сфери управління Міністерства цифрової трансформації.
Відповідно до пункту 6 Порядку створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого Постановою № 1142 (далі – Порядок), Мінцифри відповідно до своїх повноважень, зокрема:
- вживає організаційних заходів, пов’язаних із забезпеченням функціонування Електронної системи;
- здійснює нормативно-правове, методологічне та інформаційне забезпечення з питань ведення та функціонування Електронної системи;
- забезпечує здійснення заходів із створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення Електронної системи і його модернізації;
- забезпечує впровадження Електронної системи в експлуатацію, налагодження електронної інформаційної взаємодії між Електронною системою та іншими інформаційно-комунікаційними системами міністерств та інших органів державної влади.
Таким чином, питання щодо пов’язання АЕД, який
формується в Електронній системі, із ТТН при відвантаженні підакцизної продукції належить до компетенції Міністерства цифрової трансформації.
Щодо питань 3 та 4
Відповідно до пункту 15 розділу І Закону № 3173 пункт 227.4 статті 227 Кодексу викладено в редакції, якою, зокрема, передбачено, що замовники унікальних ідентифікаторів забезпечують:
нанесення графічних елементів електронних марок акцизного податку на кожну окрему одиницю пакування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у тому числі які поміщені в митний режим митного складу з дотриманням вимог глави 20 Митного кодексу України, до випуску у вільний обіг на митній території України; або
передачу графічних елементів електронних марок акцизного податку іншим суб’єктам господарювання на митній території України або нерезидентам для друку графічних елементів електронних марок акцизного податку на фізичних носіях з метою подальшого їх нанесення на кожну окрему одиницю пакування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у тому числі які поміщені в митний режим митного складу з дотриманням вимог глави 20 Митного кодексу України, до випуску у вільний обіг на митній території України; або
передачу графічних елементів електронних марок акцизного податку утримувачу митного складу на митній території України або нерезидентам для нанесення на кожну окрему одиницю пакування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у тому числі які поміщені в митний режим митного складу з дотриманням вимог глави 20 Митного кодексу України, до випуску у вільний обіг на митній території України.
За бажанням економічного оператора (за виключенням виробників/імпортерів тютюнових виробів товарних позицій 2402 20 90 10, 2402 20 90 20, 2404 11 00 10 згідно з УКТ ЗЕД та виробників тютюнових виробів товарної позиції 2402 10 00 90) друк графічних елементів електронних марок акцизного податку забезпечується державним підприємством, визначеним Кабінетом Міністрів України.
У Законі № 3173 відсутні вимоги щодо здійснення транспортування графічних елементів електронних марок акцизного податку під митним контролем або за участі контролюючих органів до місця нанесення за межі України у разі їх друку в Україні.
Згідно із пунктом 1 Загальних положень Порядку цей Порядок визначає загальні засади та механізм функціонування Електронної системи, заходи із створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення зазначеної Електронної системи, технічного і технологічного забезпечення, збереження та захисту її даних, правового статусу користувачів Електронної системи та процедуру їх реєстрації, авторизації, зупинення та анулювання доступу до такої Електронної системи, питання внесення, обміну, зберігання, надання інформації з неї, електронної інформаційної взаємодії між даною Електронною системою та іншими інформаційно-комунікаційними системами.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
____________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |