Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення Акціонерного товариства (далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з орендної плати та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство поінформувало, що є орендарем 68 земельних ділянок комунальної власності на підставі укладених у 2007 році договорів оренди (далі – Ділянки, Договори) із …. сільською радою ….. району …..області.
Умовами діючих Договорів та додаткових угод до Договорів, укладених у 2016 році, визначено, що орендна плата становить 10 відс. від нормативної грошової оцінки (далі – Оцінка) Ділянок.
Рішенням ….. міської ради ….. області від . «Про затвердження Положення про встановлення орендної плати за землю на території …..міської територіальної громади» (далі – Рішення ради 1) затверджено ставку орендної плати, зокрема для коду виду цільового призначення Ділянок «12.06 – Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту» у розмірі 9 відс. від Оцінки Ділянок.
Рішенням …….міської ради ….. області від . «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. …. територіальної громади» (далі – Рішення ради 2) затверджено технічну документацію з Оцінки земель с. ….., на території якого розташовані Ділянки.
Товариство надало копію Рішення ради 2, проте не надало технічну документацію з Оцінки, яка цим Рішенням затверджена.
Товариство повідомляє, що зміни щодо встановлених Рішеннями ради 1, 2 нової ставки орендної плати та Оцінки земель до діючих Договорів не внесені.
Товариство, посилаючись на чинне законодавство, просить надати роз’яснення з наступних питань:
– чи має право при обчисленні орендної плати застосовувати нову ставку орендної плати та нову Оцінку Ділянок, якщо відповідні зміни не були внесені до Договорів;
– з якої дати застосовуються нові показники Оцінки Ділянок та ставка орендної плати, встановлені Рішеннями ради 1 і 2, для обчислення сум орендної плати;
– чи має право на зменшення податкових зобов’язань з орендної плати та подання уточнюючої податкової декларації з плати за землю та за який період;
– чи обов’язково вносити зміни до Договорів для застосування нових показників Оцінки та ставки орендної плати ?
Ставки місцевих податків і зборів, зокрема, з плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території, встановлюють органи місцевого самоврядування у своїх рішеннях з урахуванням меж ставок, визначених Кодексом (підпункт 12.4.1 пункту 12.4 статті 12, стаття 274, пункт 284.1 статті 284, підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Кодексу).
Підставою для нарахування орендної плати є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації
таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами) (підпункти 288.1, 288.4 Кодексу).
У статті 15 Закону України від 6 жовтня 1998 року № 161-ХІV «Про оренду землі» до істотних умов договору оренди віднесені, зокрема, об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків та інше.
Отже внесення змін до рішень органів місцевого самоврядування, зокрема стосовно зміни розміру ставок з місцевих податків і зборів, в тому числі й з орендної плати за Ділянки, є підставою для внесення змін до Договорів.
Оскільки зміни до Договорів не внесені щодо розміру ставки орендної плати, встановленої Рішенням ради 1, то при обчисленні сум орендної плати за Ділянки застосовується величина ставки орендної плати, яка передбачена умовами Договорів.
Ставка орендної плати у розмірі 9 відс., встановленою Рішенням ради 1, може бути застосованою з дати державної реєстрації внесених змін до діючих Договорів.
Для визначення розміру орендної плати використовується Оцінка земельних ділянок, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, який оприлюднюється уповноваженими органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин (підпункт 289.1 статті 289 Кодексу).
Підстави та порядок виконання Оцінки, а також набрання чинності результатів такої Оцінки, після затвердження рішенням органів місцевого самоврядування технічної документації з Оцінки, визначені статями 15, 18, 23 Закону України «Про оцінку земель» (зі змінами) (далі – Закон).
Законом встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (Держгеокадастр), надає витяг із технічної документації про Оцінку окремої земельної ділянки (далі – Витяг), керуючись рішенням рад про затвердження технічної документації з Оцінки, які набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Кодексу (стаття 23 Закону).
Технічна документація з Оцінки є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з Оцінки (пункт 4 постанови Кабінет Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок»).
Пунктом 286.2 статті 286 Кодексу передбачено, що у разі затвердження нової Оцінки до контролюючих органів разом з податковою декларацією з плати за землю надається Витяг з технічної документації про Оцінку земельної ділянки.
Тобто кожного податкового (звітного) періоду для обчислення податкових зобов’язань з орендної плати застосовується база оподаткування – Оцінка, величина якої затверджена відповідним рішенням органу місцевого самоврядування, що є чинним на дату декларування таких зобов’язань,
з урахуванням кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації, незалежно від того, чи внесені зміни до Договорів щодо Оцінки та її індексації.
Враховуючи те, що зміна Оцінки Ділянок є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у Договорах про можливість такої зміни, Товариство має право уточнити задекларовані податкові зобов’язання з орендної плати з урахуванням норми пункту 286.2 статті 286 Кодексу.
Внесення змін до податкової звітності врегульовано статтею 50 Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |