Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - Товариство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо особливостей нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності, єдиного податку четвертої групи та мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) за земельні ділянки, які розташовані на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що основним видом його діяльності є «Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур». Товариство є сільськогосподарським товаровиробником, сплачує єдиний податок четвертої групи з 01.01.2025. Товариство орендує земельні ділянки комунальної і приватної форми власності на території « » міської територіальної громади Новгород-Сіверського району Чернігівської області.
Посилаючись на норми Кодексу (ст. 381, пп. 69.14, пп. 69.15, пп. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу), постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», із змінами, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України
11 березня 2025 за № 380/43786 (далі – Наказ № 376) Товариство зазначає, що платники мають право не нараховувати та не сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної форми власності, єдиний податок четвертої групи та МПЗ з площі сільськогосподарських угідь, що перебувають в користуванні платника та розташовані на територіях, на яких зокрема, ведуться активні бойові дії, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питань:
Щодо першого питання.
Особливості справляння плати за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) у період дії воєнного стану на території України врегульовано нормами пп. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу (далі –
пп. 69.14 Кодексу). Зокрема, за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня
2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю за об’єкти оподаткування, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди юридичних осіб.
Починаючи з 01 січня 2023 року не нараховуються та не сплачуються плата за землю за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджено Наказом № 376 (далі – Перелік).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2024 року № 485 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від
06 грудня 2022 року № 1364» (далі – Постанова № 485), яка набрала чинності з дня опублікування 03 травня 2024 року, встановлено, що для цілей оподаткування території активних бойових дій – це включені до Переліку активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Отже, підрозд. 3 «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» розд. І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» Переліку застосовується для цілей оподаткування відповідно до особливостей справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, у період дії воєнного стану на території України, передбачених п.п. 69.14 Кодексу, починаючи з першого числа місяця, в якому набрала чинність Постанова № 485 (03.05.2024), тобто з 01 травня 2024 року, до останнього числа місяця, у якому завершено активні бойові дії.
Оскільки територія «» міської територіальної громади району Новгород – Сіверського району Чернігівської області включена до підрозд. 3 «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» розд. І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» Переліку з 01.12.2024, то Товариство починаючи з 01.12.2024 до останнього числа місяця, у якому завершено активні бойові дії, має право не нараховувати та не сплачувати податкові зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Тобто, Товариство має право подати уточнюючу податкову декларацію та зменшити податкове зобов’язання з орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності, що розташовані на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси відповідно до ст. 50 Кодексу, зокрема за грудень 2024 року та з січня 2025 року до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії.
Щодо другого та третього питання.
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до абзацу першого п. 2921.1 ст. 2921 Кодексу об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до абзацу першого – третього пп. 69.33 п. 69 підрозд. 10
розд. ХХ Кодексу, тимчасово, з 1 березня 2022 року не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться активні бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації Російською Федерацією.
Дія цього підпункту не поширюється на земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасова окупація Російською Федерацією завершені до 1 травня 2022 року.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Відповідно до пп. 14.1.1142 п. 14.1 ст. 14 Кодексу МПЗ - мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним МПЗ.
МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік
(п.п. 381.1.4 п. 381.1 ст. 381 Кодексу).
Відповідно до абзацу першого – третього п. 69.15 п. 69 підрозд. 10
розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу не нараховується та не сплачується загальне МПЗ за земельні ділянки, земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:
за 2022 рік – у частині земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності чи користуванні фізичних осіб;
з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року – у частині земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності чи користуванні юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Відповідно до абзацу четвертого п. 69.15 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу сума МПЗ за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені цим підпунктом, визначається пропорційно кількості місяців, коли такі земельні ділянки (земельні частки (паї) підлягали оподаткуванню платою за землю або єдиним податком четвертої групи.
Згідно з абзацем шостим пп. 69.15 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу норми, визначені абзацами сьомим і восьмим
п. 381.2 ст. 381 Кодексу, застосовуються до податкових (звітних) періодів починаючи з 1 січня 2023 року.
Відповідно до абзаців сьомого і восьмого п. 381.2 ст. 381 Кодексу МПЗ не визначається для: земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.
МПЗ для земельних ділянок, земельних часток (паїв), передбачених абзацом сьомим цього пункту, не визначається за період, за який не визначається плата за землю або єдиний податок четвертої групи.
Для цілей справляння єдиного податку четвертої групи положення
пп. 69.15, 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу застосовуються тільки для об’єктів оподаткування, розташованих, зокрема на території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (п. 3 розд. І Переліку).
Так як, згідно Переліку території «» міської територіальної громади району Новгород–Сіверського району Чернігівської області відносяться до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (підрозд. 3 розд. І Переліку), з 01.12.2024 та мають відкриті дати завершення бойових дій, Товариство має право не нараховувати та не сплачувати єдиний податок четвертої групи та загальне МПЗ відповідно до пп. 69.15, 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу.
Якщо Товариство не скористалося правом на звільнення сплати єдиного податку четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебувають у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, таке Товариство має право подати уточнюючі податкові декларації та зменшити податкове зобов’язання з єдиного податку четвертої групи з січня 2025 року до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії з декларуванням об’єктів оподаткування – кадастрових номерів, площ земельних ділянок та не нараховувати податкові зобов'язання (декларування з прочерками та «0») за 2025 рік (так як є платником єдиного податку четвертої групи з 01.01.2025).
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів. Товариство може звернутися повторно для отримання більш детальної інформації.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |