X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.10.2025 р. № 5613/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства … щодо надання індивідуальної податкової консультації з податку  на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Товариство проінформувало, що володіє на праві власності  декількома об’єктами нерухомості, а саме комплексами будівель, які розташовані  за адресою: м. Київ,                      …., загальною площею – 4103,1 кв.м  та  м. Київ, ….  – 4489,8 кв.м (далі – Комплекс об’єктів нерухомості № 1, № 2) та помилково сплачувало Податок за ставкою у                     розмірі 1,5 %.

Згідно з експертним висновком ДП «ДНДІАСБ» …. (копія додана до звернення) (далі – Висновок)  до складу Комплексу об’єктів нерухомості № 1, № 2  входять об’єкти нерухомості, які віднесення до кодів 1220 (офісні приміщення), 1230 (торгові павільйони, магазини), 1242 (склади гаражного типу), 1252 (склади готової продукції), 2224 (трансформаторна підстанція) за Національним класифікатором будівель і споруд НК 018-2023, затверджений наказом Міністерства економіки України від 16.05.2023                 № 3573 «Про затвердження національного класифікатора НК 018:2023 та скасування національного класифікатора ДК 018-2000» (далі – Класифікатор).

Товариство зазначило, що до отримання Висновку сплачувало Податок за ставкою у розмірі 1,5 відсотка з моменту набуття у власність Комплексу об’єктів нерухомості               № 1, № 2).

Товариство, посилаючись на Рішення Київської міської ради від 30.01.2025 №  24/10491 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» (далі –Рішення №  24/10491) (оприлюднено 03 лютого 2025 року) просить надати роз’яснення, за які звітні періоди можуть бути подані уточнюючі податкові декларації  з  Податку та

щодо необхідності плати Податку за нерухоме майно з кодом 2224 Класифікатора – трансформаторна підстанція.

З метою підтримки суб’єктів господарювання під час дії воєнного стану в Україні рішенням Київської міської ради від  13.07.2023 №  6919/6960 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» (оприлюднено 18 липня 2023 року)  встановлені нові ставки Податку, зокрема  для будівель та споруд за кодом 1220.9 «Будівлі для конторських та адміністративних цілей інші» – 0,5 відсотка, за кодом 1230 «Будівлі оптово-роздрібної торгівлі» – 0,5 відсотка (крім станції технічного обслуговування).

Згідно з рішенням Київської міської ради від  14.12.2023 №  7533/7574                                  «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» (оприлюднено                 04 січня 2024 року) встановлені нові ставки Податку, зокрема для будівель та споруд за кодом 1252.9 «Склади та сховища інші» – 0,5 відсотка.

Відповідно до підпункту 69.34 пункту 69 підрозділу 10  розділу ХХ Кодексу                       тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, до рішень органів місцевого самоврядування щодо встановлення ставок та пільг з місцевих податків та/або зборів та/або рішень про внесення змін до таких рішень не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпунктів 12.3.3, 12.3.4 і 12.3.7 пункту 12.3, підпункту 12.4.3                     пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Кодексу та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», частини четвертої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».

Пунктом 3 Рішень визначено, що Рішення набирають чинності та застосовується з моменту їх опублікування.

Рішенням № 24/10491 забезпечується приведення встановлених ставок Податку до кодів і найменувань будівель і споруд, визначених Класифікатором, та підтверджено раніше встановлені ставки Податку.

З 18 липня 2023 року встановлені ставки Податку, зокрема для будівель та споруд за кодами: 1220 – у розмірі 0,5 відсотка; 1230 – 0,5 відсотка, а для станції технічного обслуговування – 1,5 відсотка; 1242 – 0,4 відсотка; 1252 – 1,5 відсотка.

З  4 січня 2024 року для будівель складів та сховищ  за кодом 1252.9 ставка Податку становить  0,5 відсотка.

Порядок нарахування та сплати Податку з об’єктів нежитлової та/або житлової нерухомості врегульовано статтею 266 Кодексу.

Згідно  з  підпунктом 266.1.1 пункту 266.1  статті 266 Кодексу  платниками  Податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об’єктом оподаткування Податком є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в  тому числі його частка (підпункт  266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Кодексу).

Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт  266.3.1 пункту 266.3 статті 266 Кодексу).

База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування                              на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт                          (підпункт  266.3.3 пункту 266.3 статті 266 Кодексу).

Кодексом передбачена можливість подання уточнюючих розрахунків, зокрема з Податку, відповідно до статті 50 Кодексу (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) до податкової декларації за формою, чинною на час подання такого розрахунку.

Надані до звернення копії Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 31.07.2014 (далі – Витяг) свідчать про наявність у Товариства права власності на Комплекс об’єктів нерухомості № 1 (реєстраційний номер об’єкту нерухомого майна 000000000000) та Комплекс об’єктів нерухомості № 2 (реєстраційний номер об’єкту нерухомого майна  000000000000).

Водночас звертаємо увагу, що у межах податкового законодавства кожен об’єкт нерухомого майна, що має реєстраційний номер, розглядається як окремий об’єкт оподаткування Податком.

Класифікатор визначає належність об’єкта до певної категорії, що є підставою для ідентифікації його статусу як об’єкта оподаткування.

Таким чином, за наявності підстав та за умови додержання вимог статті  50 Кодексу платник податків має право уточнити податкові зобов’язання з Податку  починаючи з місяця, в якому відбулося офіційне оприлюднення  відповідних рішень Київської міської ради (липень 2023 року, січень 2024 року).

Щодо  трансформаторної підстанції зазначаємо наступне.

Трансформаторні станції та підстанції включені до класу 2214 «Магістральні лінії електропередач» групи 221 «Магістральні трубопроводи, лінії електронних комунікаційних мереж та електропередачі» та до класу 2224 «Місцеві лінії електронних комунікаційних мереж та електропередачі» групи 222 «Місцеві трубопроводи, лінії електронних комунікаційних мереж та електропередачі» підрозділу 22 «Трубопроводи, лінії електронних комунікаційних мереж та електропередачі» розділу 2 «Інженерні споруди» Класифікатора.

Підпунктом «е» підпункту  14.1.1291 пункту  14.1 статті  14 Кодексу визначається, що  об’єкти нежитлової нерухомості – будівлі, їх складові частини, що не є об’єктами житлової нерухомості. До об’єктів нежитлової нерухомості відносяться, зокрема господарські (присадибні) будівлі – допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо.

Отже, трансформаторна підстанція, яка входить до складу господарської (присадибної) будівлі, є об’єктом оподаткування Податком.

Оскільки відповідно до Витягу № 24971245 трансформаторна підстанція                          не є самостійним об’єктом нерухомості і входить до складу Комплексу об’єкту нерухомості № 2, то об’єктом оподаткування Податком є весь Комплекс об’єкту нерухомості № 2 загальною площею 4489,8 кв. м., враховуючи трансформаторну підстанцію.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу).

 

 

Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.