Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації Товариства щодо надання роз’яснень окремих норм законодавства з виробництва та обігу спирту етилового стосовно вимог обладнати акцизний склад контрольно-пропускною системою, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що здійснює виробництво спирту етилового неденатурованого на підставі ліцензії, виданої 07.08.2023, та здійснює оптову торгівлю спиртом етиловим.
Товариство зазначає, що на його території є прохідна, яка використовується виключно для проїзду легкового приватного автомобільного транспорту співробітників, тому виникає питання щодо необхідності обладнання такої прохідної контрольно-пропускною системою.
Враховуючи викладене вище та вимоги Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) платник податків запитує:
1. З якої дати до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, передбачені пунктом 41 частини другої статті 73 Закону № 3817?
2. Що слід вважати повною сукупністю обладнання, призначеного для функціонування контрольно-пропускної системи на акцизних складах, на території яких виробляється спирт етиловий?
3. Чи затверджено вимоги до контрольно-пропускної системи на акцизних складах, на території яких виробляється спирт етиловий?
4. Яким чином платник податків має повідомити контролюючий орган про те, що акцизний склад обладнано контрольно-пропускною системою?
5. Чи потрібно на в’їзді-виїзді прохідної заводу, через яку здійснюється проїзд виключно легкового приватного автотранспорту встановлювати додаткові ваги при умові, що в’їзд-виїзд комерційного вантажного автотранспорту через даний в’їзд-виїзд не передбачено?
Щодо питання 1
Згідно із пунктом 41 частини другої статті 73 Закону № 3817 до суб’єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в таких розмірах: відсутність та/або неповна сукупність обладнання, призначеного для функціонування, та/або незабезпечення застосування на території акцизного складу цілодобової системи відеоспостереження та/або контрольно-пропускної системи, факт яких встановлено вперше податковим органом, - 150 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Відповідно до пункту 1 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817 (з урахуванням змін, внесених Законом України від 03 грудня 2025 року № 4698-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування банків податком на прибуток підприємств у 2026 році та перенесення строків введення в дію Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах»), абзац другий частини другої статті 3 (в частині контрольно-пропускної системи), стаття 6 (в частині контрольно-пропускної системи), набирають чинності з 1 квітня 2026 року та вводяться в дію з 1 грудня 2026 року.
Фінансові санкції у вигляді штрафу за вчинені правопорушення, передбачені пунктом 41 частини другої статті 73 Закону № 3817, в частині цілодобової системи відеоспостереження застосовуються до суб’єктів господарювання з дати набрання чинності Законом № 3817, а в частині контрольно-пропускної системи, застосовуватимуться до суб’єктів господарювання з 1 грудня 2026 року.
Щодо питань 2, 3, 4 та 5
Згідно із абзацом другим частини другої статті 3 Закону № 3817 виробництво спирту етилового, що класифікується за товарними позиціями 2207 і 2208 згідно з УКТ ЗЕД, та біоетанолу здійснюється суб’єктами господарювання, що мають встановлені та безперервно функціонуючі цілодобову систему відеоспостереження та контрольно-пропускну систему.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 3817 акцизні склади, на території яких виробляється спирт етиловий, біоетанол, повинні бути обладнані цілодобовою системою відеоспостереження та контрольно-пропускною системою.
Згідно із частиною третьою статті 6 Закону № 3817 основні вимоги до контрольно-пропускної системи наступні:
1) контрольно-пропускна система має бути постійно ввімкнена та облаштована шлагбаумом, електронними вагами (ваговим комплексом) та засобами автоматичного зчитування (фіксації) реєстраційних знаків транспортних засобів з функцією автоматичного внесення для довгострокового зберігання протягом не менше одного року з дня зафіксованої події на сервер виробника спирту етилового, біоетанолу з неможливістю зміни інформації про дату та час, реєстраційний знак транспортного засобу та його загальну вагу;
2) контрольно-пропускна система має охоплювати всі пункти в’їзду/виїзду транспорту на/з території акцизного складу. В’їзд/виїзд транспорту на/з території акцизного складу поза пунктами, обладнаними контрольно-пропускною системою, забороняється.
У разі виходу з ладу контрольно-пропускної системи (загалом або окремого її елемента), що забезпечує автоматичне зчитування та фіксацію реєстраційних знаків транспортних засобів (у тому числі дати та часу), зважування транспортного засобу, виробник спирту етилового, біоетанолу повинен у той самий день повідомити про це уповноваженого представника податкового органу на акцизному складі, податковий орган за місцезнаходженням акцизного складу та вжити невідкладних заходів для відновлення її роботи.
У разі виходу з ладу засобу автоматичного зчитування та фіксації реєстраційних знаків транспортних засобів (у тому числі дати та часу), зважування транспортних засобів, які здійснюють переміщення спирту етилового, біоетанолу, сировини, ввезення/вивезення на/з території акцизного складу виробника спирту етилового, біоетанолу сировини, спирту етилового, біоетанолу забороняється. Відновлення в’їзду/виїзду транспорту на/з території акцизного складу здійснюється у присутності уповноваженого представника податкового органу.
Отже, контрольно-пропускна система має охоплювати всі пункти в’їзду/виїзду будь-якого автотранспорту на/з території акцизного складу.
Законом № 3817 не передбачено повідомлення контролюючого органу про те, що акцизний склад обладнано контрольно-пропускною системою.
Відповідно до частини п’ятої статті 6 Закону № 3817 порядок функціонування цілодобової системи відеоспостереження та контрольно-пропускної системи на акцизних складах, на території яких виробляється спирт етиловий, біоетанол, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та визначає:
1) вимоги до цілодобової системи відеоспостереження та контрольно-пропускної системи;
2) порядок доступу (у тому числі віддаленого) до мультимедійної інформації (онлайн-трансляції та/або архіву відеозаписів з можливістю збереження інформації) з цілодобової системи відеоспостереження та контрольно-пропускної системи посадових осіб податкового органу за місцезнаходженням акцизного складу.
З проектом наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку функціонування цілодобової системи відеоспостереження та контрольно-пропускної системи на акцизних складах, на території яких виробляється спирт етиловий, біоетанол» можна ознайомитися на офіційній сторінці Міністерства фінансів України в мережі Інтернет за адресою: https://mof.gov.ua у рубриці «Законодавство» у розділі «Проекти регуляторних актів для обговорення» в підрозділі «Проекти регуляторних актів для обговорення у 2025 р.».
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
____________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2026 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |