X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.02.2026 р. № 918/ІПК/99-00-21-02-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення  щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу I Податкового кодексу України (далі – Перелік), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації полягає в ідентифікації контрольованих операцій.

У своєму зверненні платник податків зазначив, що змінами, внесеними у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045 «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2   статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 977» постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 року № 1505, з Переліку виключено державу – Республіка Молдова.

Також платник податків повідомив, що протягом 2025 року здійснив операції з реалізації електричної енергії ряду контрагентів, які мають статус резидентів Республіки Молдова та раніше (протягом 2022-2024 років), підпадали під визначення контрольованих операцій, за якими  платник податків подавав звіт про контрольовані операції та складав документацію з трансфертного ціноутворення. При цьому здійснені операції відповідають ознакам, визначеним підпунктом 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу I Кодексу,  також у платника податків відсутні інші підстави вважати такі операції контрольованими, окрім факту їх здійснення з резидентами Республіки Молдова.

У зв’язку з чим, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію, з наступних питань:

1. З метою ідентифікації платником податків наявності контрольованих операцій, здійснених у 2025 році, який Перелік потрібно застосовувати: у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 року № 1505 чи у редакції, яка була чинна станом на 31.12.2024?

2. Чи підпадають господарські операції платника податків з реалізації електричної енергії резидентам Республіки Молдова протягом 2025 року під визначення контрольованих операцій для цілей підпункту «в» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу?

3.  Чи зобов’язаний платник податків подати звіт про контрольовані операції за 2025 звітний рік та скласти документацію з трансфертного ціноутворення за господарськими операціями з реалізації електричної енергії резидентам Республіки Молдова?

4. У разі якщо вищезазначені операції не є контрольованими, чи виникає у платника податків обов’язок збільшувати фінансовий результат до оподаткування за такими операціями на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг (крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 розділу I Кодексу), реалізованих на користь резидентів Республіки Молдова,  відповідно до підпункту 140.5.51 пункту 140.5 статті 140 розділу III Кодексу?

 

Щодо питань 1 – 3

Згідно з підпунктом «в» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу I Кодексу контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків (для резидентів Дія Сіті – платників податку на особливих умовах – на фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності), зокрема, господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до Переліку.

Відповідно до підпункту 39.4.1. пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.

Підпунктом 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу визначено, що платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції. У звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді.

Платники податків, що здійснюють контрольовані операції, повинні складати та зберігати документацію з трансфертного ціноутворення за кожний звітний період (підпункт 39.4.3 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу).

Підпунктом 2 пункту 7 розділу І Закону України від 18 червня 2024 року № 3813-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» (далі – Закон № 3813) змінено критерії, визначені підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу, які враховує Кабінет Міністрів України під час визначення переліку держав (територій) для цілей підпункту «в» підпункту 39.2.1.1 цього підпункту, та відповідно підпункт 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу викладено у новій редакції.

Відповідно до абзацу шостого підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу, у разі якщо зміни до зазначеного переліку затверджуються Кабінетом Міністрів України до 30 листопада, такі зміни застосовуються з 1 січня звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни. У разі затвердження змін до зазначеного переліку після
30 листопада, такі зміни застосовуються з 1 січня другого звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни.

Втім, пунктом 1 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону № 3813 визначено, що, зокрема пункт 7 розділу І Закону № 3813 набирає чинності з 1 січня                    2025 року.

Підпунктом 2 пункту 4 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону № 3813 Кабінету Міністрів України доручено забезпечити затвердження до 1 січня
2025 року переліку держав (територій) для цілей підпункту «в» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу в редакції Закону № 3813 з метою його використання з 1 січня звітного 2025 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 року № 1505 внесені зміни у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045 «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 977».

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 року № 1505 встановлено, що ця постанова набирає чинності з 1 січня
2025 року, але не раніше дня її опублікування.

Опубліковано постанову Кабінету Міністрів України від 27 грудня
2024 року № 1505 в Урядовому кур’єрі від 1 січня 2025 року № 1.

Зважаючи на зазначене, починаючи з 1 січня 2025 року платник податків для цілей підпункту «в» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу має використовувати Перелік, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 року № 1505.

Відтак, господарські операції, що здійснювалися платником податків із резидентами Республіки Молдова протягом 2025 року, у розумінні підпункту «в» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 розділу І Кодексу не є контрольованими, та відповідно у платника податків відсутній обов’язок щодо подання звіту про контрольовані операції і складання документації з трансфертного ціноутворення за 2025 рік.

 

Щодо питання 4

Підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу III Кодексу встановлено, що об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.

Згідно з абзацом другим підпункту 140.5.51 пункту 140.5 статті 140    розділу III Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується: на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг (крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 розділу I Кодексу), реалізованих на користь, зокрема: нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях), включених до Переліку.

Для цілей абзацу другого підпункту 140.5.51 пункту 140.5 статті 140 розділу III Кодексу починаючи з 01.01.2025 року платник податків має використовувати Перелік, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 року № 1505.

Таким чином, у платника податків по господарських операціях, здійснених протягом 2025 року із резидентами Республіки Молдова, відсутній обов’язок коригування фінансового результату до оподаткування згідно із вимогами абзацу другого підпункту 140.5.51 пункту 140.5 статті 140 розділу III Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II Кодексу).