X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.03.2026 р. № 1345/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

 

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо застосування інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок (далі – Оцінка), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Товариство поінформувало, що в адміністративно-територіальних межах Новояворівської міської територіальної громади Яворівського району Львівської області, а саме на території м. Новояворівськ, с. Кертинів, с. Качмарі та с. Воля-Добростанська, розташовані об’єкти державної власності, призначені для обслуговування ліній електропередач ЛЕП Яворів-Західна 330кВ (далі – Об’єкти). Згідно з розпорядженням Яворівської райдержадміністрації від 30.10.2003 № 711 земельні ділянки під Об’єктами Товариству передано на праві постійного користування (Державні акти на право постійного користування земельними ділянками від ХХ.ХХ.ХХХХ ЯЯ № ХХХХХХ та ЯЯ № ХХХХХХ (далі – Акти ЯЯ № ХХХХХХ та ЯЯ № ХХХХХХ).

Товариство повідомило, що Новояворівська міська рада (далі – Рада) за період з 16.07.2024 по 15.07.2025 прийняла 8 рішень щодо затвердження технічних документацій з Оцінок, які набирають чинності з 01.01.2026 у таких населених пунктах: м. Новояворівськ, с. Бердихів, с. Молошковичі, с. Підлуби, Добростани, с. Воля-Добростанська, с. Качмарі, с. Кертинів (лист Ради від 08.08.2025 № 2991/10).

На звернення Товариства до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (далі – Держгеокадастр) щодо перенесення відомостей з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру Держгеокадастр повідомив, що відповідно до книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за Товариством 24.11.2004 зареєстровано право постійного користування земельними ділянками (Акти ЯЯ № 189334 та ЯЯ № 189840). Відомості про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру не перенесено. Технічна документація на земельні ділянки під Об’єктами розроблена у 2002 році, в якій відсутні координати поворотних точок меж земельних ділянок в умовній системі координат, а також електронні документи формату ХМL (лист Держгеокадастра від ХХ.ХХ.ХХХХ № ХХ-ХХ-Х.Х-ХХХХ/Х).

Також Держгеокадастр на зверненням Товариства щодо надання витягів із технічної документації про Оцінку земельних ділянок під Об’єктами надав у табличній формі інформацію про Оцінку.

Товариство запитує:

  1. чи може застосовуватися інформація про Оцінку, надана Держгеокадастром у табличній формі, для обчислення податкових зобов’язань із земельного податку за 2026 рік?;

2) чи правомірне застосування Оцінки одиниці площі ріллі по області (Львівська) для визначення податкових зобов’язань із земельного податку за 2026 рік для земельних ділянок, щодо яких не проведено Оцінку?;

3) чи потрібно подавати до контролюючого органу за місцезнаходження земельних ділянок інформацію про Оцінку, надану Держгеокадастром у табличній формі?

Щодо питань 1 – 3

Для обчислення податкових зобов’язань з плати за землю застосовується база оподаткування – Оцінка, величина якої затверджена рішенням органу місцевого самоврядування, що є чинним на дату декларування таких зобов’язань, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Кодексом, та площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено (пункт 271.1 статті 271 та пункт 289.1 статті 289 Кодексу).

Порядок обчислення плати за землю передбачає, що для визначення бази оподаткування платник при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подає витяг про розмір Оцінки (далі – Витяг), а надалі такий Витяг подається у разі затвердження органом місцевого самоврядування технічної документації про нову Оцінку (пункт 286.2 статті 286 Кодексу).

Витяг щодо окремої земельної ділянки видається Держгеокадастром (стаття 23 Закону України «Про оцінку земель») за формою згідно з додатком 17 до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінетe Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» (далі – Методика, Постанова № 1147) (пункт 20 Методики).

Оскільки чинним законодавством передбачено оформлення Витягу за  встановленою формою, то інформація про Оцінку, надана Держгеокадастром у  табличній формі, не може застосовуватися для обчислення податкових зобов’язань із земельного податку за 2026 рік і така інформація не надається контролюючому органу за місцезнаходження земельних ділянок.

Повноваження щодо надання Витягів делеговано органам, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру, тому Товариству доцільно звернутися до  Головного управління Держгеокадастру у Львівській області із заявою про надання Витягів за формою, визначеної у додатку 17 до Методики.

У додатку 2 до Методики на 1 січня 2020 року встановлено норматив капіталізованого рентного доходу, який застосовується для сільськогосподарських земель, Оцінку яких не виконано, з урахуванням кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації.

Зазначений норматив чисельно відповідає показнику середньої Оцінки одиниці ріллі по області та Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру рекомендує його для застосування для обчислення податкових зобов’язань з плати за  землю за земельні ділянки, Оцінку яких не виконано.

Отже, якщо Головне управління Держгеокадастру у Львівській області мотивовано відмовить у наданні Витягів, то для обчислення податкових зобов’язань із земельного податку за 2026 рік Товариство має застосовувати встановлений Постановою № 1147 норматив капіталізованого рентного доходу, який на 01.01.2020 становить 27 520 гривень за  гектар, з урахуванням кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).

 

Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію