Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства …, надісланого листом ГУ ДПС у Черкаській області … щодо надання індивідуальної податкової консультації стосовно звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство повідомило, що є власником виробничих будинків з господарськими будівлями та спорудами, механоскладальних цехів № 1 та № 3 за адресою: Черкаська область, м. Умань, …. (далі – Приміщення), які 08.06.2023 в результаті ракетних та артилерійських обстрілів частина Приміщень зазнала пошкоджень. Інформація про пошкодження внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі – Реєстр пошкодженого майна).
Товариство, посилаючись на статтю 52 та підпункт 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (далі – підпункт 69.22 Кодексу) просить надати податкову консультацію з наступних питань:
Згідно з витягами з Державного реєстру речових прав ….. (додані до звернення) Товариство є власником трьох об’єктів нерухомого майна за типом: виробничий будинок з господарськими будівлями та спорудами за реєстраційними номерами об’єктів нерухомого майна:
0000000000000 – адміністративна будівля А-4;
0000000000000 – механоскладальний цех Б-1, Б-2 (№ 1);
0000000000000 – механоскладальний цех № 3.
Відповідно до наданих до звернення витягів з Реєстру пошкодженого майна …. об’єкти нерухомого майна 08.06.2023 зазнали пошкодження різного ступеня:
адміністративна будівля А-4 та механоскладальний цех № 3 – незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь пошкодження будівлі до 20 %;
механоскладальний цех № 1 – пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу або підсилення окремих конструкцій об’єкта, ступінь пошкодження будівлі 41 – 80 %.
Порядок нарахування та сплати Податку врегульовано статтею 266 Кодексу.
Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1. пункту 266.3 статті 266 Кодексу).
База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт (підпункт 266.3.3 пункту 266.3 статті 266 Кодексу).
При цьому зазначаємо, що під часткою об’єкту нерухомого майна для оподаткування Податком є право спільної часткової власності на об’єкт нерухомого майна.
Підпунктом 69.22 Кодексу встановлено, що тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, по 31 грудня року в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 Кодексу застосовуються з урахуванням особливостей.
Згідно з особливостями справляння Податку, передбаченими абзацом дев’ятнадцятим підпункту 69.22 Кодексу, за об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, пошкоджені (як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації) у податкових (звітних) періодах починаючи з 1 січня 2023 року внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі – Бойових дій), Податок не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було зафіксовано факт пошкодження житлової та/або нежитлової нерухомості за даними Реєстру пошкодженого майна, до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому за даними Реєстру пошкодженого майна об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості капітально відремонтовані, реконструйовані, реставровані та визнані придатними для проживання/для використання за цільовим призначенням.
Абзацами двадцятим – двадцять другим підпункту 69.22 Кодексу визначено, що у частині об’єктів житлової/нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які внаслідок Бойових дій зазнали незначних пошкоджень, придатні для проживання/використання за цільовим призначенням (відповідно) та підлягають відновленню шляхом поточного ремонту, сільські, селищні, міські ради, військові адміністрації або військово-цивільні адміністрації (далі – орган місцевого самоврядування) мають право:
У додатку 3 «Класифікаційні ознаки категорії пошкоджень об’єкта» до Методики проведення обстеження та оформлення його результатів, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 06.08.2022 № 144 «Про затвердження Методики проведення обстеження та оформлення його результатів», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.08.2022 № 898/38234, визначено, що І категорія пошкоджень встановлюється на об’єкти нерухомості у разі наявності незначних пошкоджень несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, встановлюється орієнтовний ступінь пошкоджень об’єкта в цілому до 20% та рекомендується виконання робіт з відновлення шляхом поточного ремонту об’єкта нерухомості та від 21 – 40% – рекомендується виконання робіт з відновлення шляхом поточного та/або капітального ремонту об’єкта нерухомості. До ІІ категорії пошкоджень встановлюється орієнтовний ступінь пошкоджень об’єкта в цілому 41-80 % та рекомендується виконання робіт з відновлення шляхом капітального ремонту (ремонтів), об’єкта (частин об’єкта), реконструкції об’єкта.
Кодексом визначено умови для застосування положень підпункту 69.22 Кодексу, зокрема, дата пошкодження нерухомого майна та наявність інформації про пошкодження об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості в Реєстрі пошкодженого майна.
Слід зазначити, що наявна у Реєстрі пошкодженого майна інформація про пошкодження Приміщень та визначена орієнтовна дата пошкодження нерухомості – 08.06.2023 підтверджує фіксацію пошкодження Приміщень.
Оскільки відповідно до Реєстру пошкодженого майна по об’єкту нерухомості механоскладальний цех № 1 визначено пошкодження Приміщення – 41-80%, яке відповідає ІІ категорії пошкоджень, то починаючи з 01.06.2023 року Товариство має право застосувати положення абзацу дев’ятнадцятого підпункту 69.22 Кодексу щодо звільнення від нарахування та сплати Податку за пошкоджений об’єкт нерухомості (механоскладальний цех Б-1, Б-2 (№ 1), як такий що потребує капітального ремонту, реконструкції чи реставрації внаслідок Бойових дій за весь об’єкт нерухомості (за всю площу об’єкту нерухомості).
Нарахування Податку відновиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому за даними Реєстру пошкодженого майна об’єкт нерухомості буде капітально відремонтований, реконструйований, реставрований та визнаний придатним для використання за цільовим призначенням.
Норми абзацу дев’ятнадцятого підпункту 69.22 Кодексу є нормами прямої дії та мають імперативний характер, тобто підлягають обов’язковому застосуванню і не потребують отримання рішень органів місцевого самоврядування.
По об’єктам нерухомого майна – адміністративна будівля А-4 (реєстраційний номер 0000000000000) та механоскладальний цех № 3 (реєстраційний номер 0000000000000), які зазнали незначних пошкоджень, то Товариство має право звернутися до Уманської міської ради для прийняття нею відповідного рішення відповідно до положень абзаців двадцятого – двадцять другого підпункту 69.22 Кодексу щодо встановлення індивідуальних ставок Податку за пошкоджене нерухоме майно.
При цьому звертаємо увагу, що частиною п’ятою статті 59 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (із змінами) визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів в дію.
Водночас підпунктом 69.42 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» (далі – підпункт 69.42) Кодексу, який набрав чинності 01.10.2025 року, визначається, зокрема, що у разі прийняття органом місцевого самоврядування у період дії воєнного стану в Україні, по 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, рішення про внесення змін до раніше прийнятого рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів або рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів, відповідно до яких зменшуються раніше встановлені ставки місцевих податків і зборів платники місцевих податків мають право відкоригувати за відповідні податкові (звітні) періоди (з урахуванням строку позовної давності, але не раніше ніж за 2022 рік) нараховані податкові зобов’язання з таких податків шляхом подання в порядку, визначеному Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.
Суми податків, сплачені до дня прийняття органом місцевого самоврядування рішення про внесення змін до раніше прийнятого рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів або рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів, відповідно до яких зменшуються раніше встановлені ставки місцевих податків за податкові (звітні) періоди з урахуванням строку позовної давності, але не раніше ніж за 2022 рік, не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, але підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з відповідного податку або в рахунок погашення податкового боргу з відповідного податку (абзац сьомий підпункту 69.42 Кодексу).
Отже у разі прийняття Уманською міською радою рішення, відповідно до положень абзаців двадцятого – двадцять другого підпункту 69.22 та підпункту 69.42 Кодексу, щодо встановлення індивідуальної ставки Податку в розмірі, меншому за розмір Податку чи звільнення від сплати Податку за об'єкти нежитлової нерухомості, які внаслідок Бойових дій зазнали незначних пошкоджень, Товариство матиме право скористатися нормами такого рішення.
Статтею 50 Кодексу передбачено підстави та порядок внесення змін до податкової звітності.
За наявності підстав та за умови додержання вимог статті 50 Кодексу Товариство має право внести зміни до податкової звітності та подати до ГУ ДПС у Черкаській області уточнюючу Декларацію за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 10.04.2015 № 408, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2015 року за № 479/26924, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 10.11.2022 № 371 (зі змінами) за типом «Уточнююча».
Обов’язковим до заповнення є рядок 8 Декларації з зазначенням підстави для зменшення податкових зобов’язань.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства , щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2026 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |