X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.03.2026 р. № 1742/ІПК/99-00-04-03-02 ІПК

Державна податкова служба України  на звернення Підприємства щодо надання індивідуальної податкової консультації щодо питань, пов’язаних із застосуванням величини нормативної грошової оцінки для визначення мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Підприємство є платником податку на прибуток  на загальних підставах та має у власності земельні ділянки, які станом на 01.01.2025 були у власності як сільськогосподарські угіддя (цільове призначення земельних ділянок за кодами 01.01 «Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» та 01.03 «Для ведення особистого селянського господарства» Класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів  України                 від 12 жовтня 2012 року № 1051 «Про  затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» (далі – Порядок, Класифікатор)).

 В жовтні 2024 року Підприємство подало до Державного земельного кадастру документи щодо  зміни цільового призначення  зазначених земельних ділянок до земель промисловості за кодом 11.02 – «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об’єкти оброблення  відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком» Класифікатора.

Підприємство повідомляє, що в отриманих витягах з Державного земельного кадастру від 03.01.2025 вказані вище земельні ділянки сільськогосподарського призначення були віднесені до категорії земель промисловості, тоді як реєстрація зміни виду їх цільового призначення за кодом 11.02 Класифікатора відбулася 26.02.2025.

При цьому у витягах з технічної документації з нормативно-грошової оцінки (далі – НГО) земельних ділянок від 06.02.2025 величина НГО визначена для категорії земель промисловості.

Підприємство повідомляє, що величина НГО земельних ділянок у                     2024 році для сільськогосподарських угідь є меншою за величну НГО  ділянок  для земель промисловості у 2025 році.

До звернення  Підприємством надано копії витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок, кадастрові номери  (далі  ділянки).

Враховуючи зазначене, Підприємство просить надати індивідуальну  податкову  консультацію з питання щодо можливості обчислити МПЗ за період з 01.01.2025 по 26.02.2025 із застосуванням величини НГО ділянок, встановленої у 2024 році для сільськогосподарських угідь, з урахуванням коефіцієнта індексації 1,12, визначеного за 2024 рік відповідно до законодавства.

Відповідно до пунктів а та б частини другої ст. 22 Земельного кодексу України (далі – ЗКУ) до земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі під об’єктами виробництва біометану, які є складовими комплексів з виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Згідно частини першої, другої, четвертої ст. 20  ЗКУ при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення.

При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.

Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється, зокрема, щодо земельних ділянок приватної власності - їх власниками.

Відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру.

Відповідно до п.п. 14.1.1142 п. 14.1 ст. 14 Кодексу  МПЗ – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним МПЗ.

МПЗ щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена/не проведена обчислюється за формулами  наведеними у п.п. 381.1.1 та п.п. 381.1.2 п. 381.1 ст. 381 Кодексу з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Кодексом для справляння плати за землю та кількості календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Особливості визначення загального мінімального податкового зобов’язання платників податку - власників, орендарів, користувачів на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь встановлено п. 141.9 ст. 141 Кодексу.

Відповідно до п.п. 141.9.1 п. 141.9 ст. 141 Кодексу платник податку зобов’язаний у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік подавати додаток з розрахунком загального МПЗ.

У такому додатку, зокрема, зазначаються:

кадастрові номери земельних ділянок, для яких визначається МПЗ, їх НГО та площа;

сума загального МПЗ, сума МПЗ щодо кожної земельної ділянки окремо.

         Отже, платник податку на прибуток за період, у якому перебувають на праві власності земельні ділянки як сільськогосподарські угіддя визначає МПЗ, на підставі нормативно грошової оцінки відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого  Кодексом для справляння плати за землю. 

Підставою для нарахування земельного податку є, зокрема дані Державного земельного кадастру, дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (підпункти «а», «б» абзацу першого п.  286.1 ст.  286 Кодексу).

Право власності, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, які оформлюються відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст.ст 125, 126 ЗКУ).

Земельним законодавством передбачено, відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру (частина четверта ст.  20 ЗКУ).

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України від 11 грудня 2003 року № 1378-ІV «Про оцінку земель», зі змінами    (далі – Закон).

Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та НГО земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (частина перша ст. 15 Закону).

 Частиною другою ст. 20 Закону визначено, що дані про НГО окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Витяг з технічної документації про НГО окремої земельної ділянки (далі – Витяг) видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (частина  третя ст. 23 Закону).

Рішенням відповідних сільських, селищних, міських рад щодо технічної документації з НГО земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ст.271 Кодексу.

Порядок обчислення плати за землю передбачає, що для визначення бази оподаткування платник при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про НГО земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової НГО землі (п. 286.2 ст. 286 Кодексу).

Порядок індексації НГО земель встановлено статтею 289 Кодексу.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації НГО земель, на який індексується НГО  земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою встановленою п. 289.2 ст.289 Кодексу.

Коефіцієнт індексації НГО земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення НГО земель, зазначеної в технічній документації з НГО земель та земельних ділянок (абзац п’ятий п. 289.2 ст. 289 Кодексу).

На вебпорталі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в підрозділі «Ринок та оцінка земель» розділу «Напрями» розміщено інформацію «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2025 рік», в якій поінформовано про значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2025 рік, який становить 1,08, а також наявна інформація щодо коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років, який, зокрема, становить за 2024 рік – 1,12 (для всіх категорій земель і видів земельних угідь).         

Згідно з відомостями витягів  з Державного земельного кадастру ділянки віднесені до категорії земель промисловості, вид цільового призначення за кодом 11.02 Класифікатора, який також зазначений у витягу з Державного реєстру речових прав.

Разом з цим, у витягах з  Державного земельного кадастру по ділянкам зазначена дата проведення НГО ділянок 26.09.2024, величина яких складає                   …гривень.

Водночас слід звернути увагу, що у витягах з Державного земельного кадастру не міститься інформація щодо дати затвердження технічної документації з НГО ділянок після зміни її цільового призначення за кодом 11.02. Класифікатора.

Враховуючи викладене, та з метою правильного застосування величини НГО ділянок за період січень - лютий 2025 року Підприємству доцільно звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування щодо забезпечення виконання технічної документації з НГО ділянок.

З дати внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо зміни цільового призначення ділянок до земель промисловості за кодом 11.02 Класифікатора, Підприємство при обчисленні податкових зобов’язань з плати за землю має застосовувати величину НГО  ділянки, визначену для категорії земель промисловості. 

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись індивідуально з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та  аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжуються такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).