Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства …. щодо надання індивідуальної податкової консультації стосовно права Товариства на застосування зменшеної ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство повідомило, що для здійснення господарської діяльності використовує належну йому на праві власності нежитлову нерухомість – готельний комплекс (реєстраційний номер 000000000000), загальною площею 21608,4 кв.м. та протягом 2023-2025 роках декларувало та сплачувало Податок за ставкою у розмірі 1,5 % розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв.м.
Товариство посилаючись на Рішення Київської міської ради від 13.07.2023 № 6919/6960 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» (далі –Рішення № 6919/6960) просить надати роз’яснення, чи має право Товариство застосовувати зменшену ставку Податку починаючи з 18.07.2023 (з дати опублікування Рішення № 6919/6960).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності …. (далі – Витяг) (додається до звернення) Товариство є власником готельного комплексу, загальною площею 21608,4 кв.м, який складається з готелю (літер. А) площею 14431,3 кв.м., ресторану (літер. А1) площею 7057,5 кв.м., будівлі (літер. Б) площею 119,6 кв.м., розташованого за адресою: м. Київ, ….
Податкове законодавство України складається, зокрема, з нормативно-правових
актів, прийнятих на підставі та на виконання Кодексу, у тому числі й рішень органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими Кодексом (пункт 3.1 статті 3 Кодексу).
Порядок нарахування та сплати Податку з об’єктів нежитлової та/або житлової нерухомості врегульовано статтею 266 Кодексу.
Сільські, селищні, міські ради, військові адміністрації та військово-цивільні адміністрації (далі – ОМС) згідно з підпунктом 12.4.3 пункту 12.4 статті 12 та підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Кодексу наділені повноваженнями, зокрема приймати рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об’єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг.
Відповідно до підпункту 69.34 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, який набрав чинності з 06.05.2023, тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, до рішень органів місцевого самоврядування щодо встановлення ставок та пільг з місцевих податків та/або зборів та/або рішень про внесення змін до таких рішень не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпунктів 12.3.3, 12.3.4 і 12.3.7 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Кодексу та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», частини четвертої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».
Ставки Податку встановлені у таблиці 1 до додатка 1 до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» (далі – Рішення № 242/5629) (зі змінами) та опубліковані на офіційному веб-сайті Київської міської ради.
З метою підтримки суб’єктів господарювання під час воєнного стану Рішенням № 6919/6960 встановлені нові ставки Податку, зокрема для будівель та споруд за кодом 1211.1 «Готелі», 1211.2 «Мотелі», 1211.3 «Кемпінги», 1211.4 «Пансіонати» – 0,5%.
При цьому зазначаємо, що для будівель за кодами 1211.5 «Ресторани та бари» ставка Податку, встановлена Рішенням № 242/5629, не змінювалася та становить 1,5%.
Пунктом 3 Рішення № 6919/6960 визначено, що воно набирає чинності та застосовується з моменту опублікування і діє на строк до дати припинення або скасування воєнного стану та протягом шести місяців із дня припинення або скасування воєнного стану. Дата публікації 18.07.2023 року.
Рішенням Київської міської ради від 30.01.2025 року № 24/10491 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» забезпечується приведення встановлених ставок Податку до кодів і найменувань будівель і споруд визначених Класифікатором та підтверджено раніше встановлені ставки Податку, зокрема, для будівель за кодом:
1211 «Будівлі готельні та подібні будівлі (готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати) визначена ставка у розмірі 0,5 %;
1211 «Будівлі готельні та подібні будівлі (відокремлені будівлі ресторанів та барів) визначена ставка в розмірі 1,5 %.
Відповідно до ДБН В.2.2-20:2008 «Готелі» зі змінами № 1, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 23.07.2008 № 340, готельний комплекс це кілька будинків різного функціонального призначення, пов’язаних із наданням готельних послуг, що розміщені на загальній земельній ділянці.
Належність об’єкта нерухомості до того чи іншого класу за Класифікатором будівель і споруд НК 018:2023 (далі – Класифікатор) має бути підтверджено.
Розділом 4 «Загальні положення класифікатора» визначено, що для комплексних споруд, що складаються, наприклад, з декількох будівель, кожна будівля може класифікуватися окремо.
Підтвердженням даних щодо характеристик об’єкту нерухомості, зокрема, можуть бути дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, дані Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, свідоцтво про право власності на об’єкт нерухомості, матеріали технічної інвентаризації об’єкта нерухомого майна, тощо.
У межах податкового законодавства кожен об’єкт нерухомості, що має реєстраційний номер, інвентарний номер, технічний номер, літерний показник розглядається як окремий об’єкт оподаткування Податком, з урахуванням функціонального призначення, фактичного використання та інших характеристик такого об’єкта.
Згідно з Витягом визначено, що кожна з 3 будівель, які входять до складу готельного комплексу і мають один реєстраційний номер об’єкту нерухомості та єдину адресу, ідентифіковано окремо з використанням літерного показника (літер. А, А1, Б) та визначено площу кожної окремої будівлі, тому кожен об’єкт нерухомості оподатковується за ставкою, що відповідає його функціональному призначенню.
Враховуючи вищевикладене, Товариство, починаючи з місяця, в якому відбулося офіційне оприлюднення Рішення № 6919/6960 (липень 2023 року) має право застосовувати ставку податку у розмірі:
0,5% - для будівлі готелю (літер. А) площею 14431,3 кв.м.;
1,5% - для будівлі ресторану (літер. А1) площею 7057,5 кв.м.
Водночас зазначаємо, що у Витягу міститься інформація, що до складу «готельного комплексу» входить будівля (літер. Б) площею 119,6 кв.м., яка не ідентифікована.
З метою встановлення належності будівлі (літер. Б), яка входить до складу «готельного комплексу» до відповідного класу будівель за Класифікатором, Товариству доцільно звернутися до Міністерства розвитку громад та територій України для отримання інформації щодо визначення її належності до певного класу Класифікатора та включити отриману класифікацію до записів реєстру майнових прав.
Враховуючи вищевикладене, після отримання Товариством документів, які підтвердять класифікацію будівель, що входять до складу «готельного комплексу» до відповідного класу будівель за Класифікатором, Товариству доцільно повторно звернутися до контролюючих органів для отримання індивідуальної податкової консультації.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу).
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2026 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |