Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Підприємства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань зарахування переплати в рахунок оплати акцизного податку в наступних періодах, та повідомляє наступне.
Підприємство займається виробництвом алкогольних напоїв з використанням спирту. Відповідно до статті 225 Кодексу акцизний податок сплачується до отримання спирту етилового без оформлення податкового векселя. В результаті авансової сплати акцизного податку в повному обсязі та декларування за відповідний звітний період в інтегрованій картці платника утворюється переплата сум податку, яка розрахована виходячи з обсягів втрат спирту етилового при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва готової продукції (в межах норм, затверджених у встановленому порядку), а також фактично повернутого невиправного браку.
У зв’язку із зазначеним Підприємство просить надати роз’яснення з наступних питань:
1. Який механізм зарахування переплати в рахунок оплати акцизного податку в наступних періодах?
2. Як документально оформити та підтвердити наявність переплати для отримання спирту?
Щодо питання 1-2
Згідно з пунктом 225.1 статті 225 Кодексу суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.
Під час отримання спирту етилового неденатурованого підприємство-векселедавець за участю представника контролюючого органу на акцизному складі складає акт про фактично отриману кількість спирту та розрахунок акцизного податку виходячи з фактично отриманої кількості спирту. Цей акт є коригуванням вже сплаченої суми податку або наданого податкового векселя із зазначенням остаточної суми податку, яка підлягає сплаті (пункт 225.2 статті 225 Кодексу).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1260 «Про затвердження Порядку проведення розрахунку суми зменшення акцизного податку» (далі – Порядок № 1260) визначено механізм розрахунку суми зменшення акцизного податку з отриманого спирту етилового неденатурованого на суму податку, розраховану виходячи з фактично втраченої кількості спирту етилового неденатурованого під час транспортування,
зберігання, виробництва готової продукції, а також фактично повернутого невиправного браку відповідно до статті 225 Кодексу.
Розрахунок суми зменшення акцизного податку, що сплачена до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, проводиться у тому ж порядку, що і за умови видачі податкового векселя (пункт 6 Порядку № 1260).
Така сума зменшення акцизного податку визначається виходячи з фактично отриманої кількості спирту етилового неденатурованого (згідно з актом про фактично отриману кількість спирту та розрахунок акцизного податку) і ставок податку на готову продукцію та зменшується на суму податку, розраховану виходячи з:
фактично втраченої кількості спирту етилового неденатурованого під час транспортування (крім горілки та лікеро-горілчаних виробів) та зберігання, у процесі виробництва готової продукції в межах норм, визначених у пункті 214.6 статті 214 Кодексу;
фактично повернутого виробником на акцизний склад, на якому виробляється спирт етиловий неденатурований, невиправного браку, що утворився у процесі виробництва готової продукції (пункт 4 Порядку № 1260).
Для виробників лікеро-горілчаної продукції відображення суми акцизного податку з урахуванням фактичних втрат спирту під час транспортування передбачено в акті про фактично отриману кількість спирту та розрахунку акцизного податку згідно з додатком 1 до Порядку № 1260.
Виробники, які без видачі податкового векселя сплатили акцизний податок до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, подають розрахунок суми зменшення податку разом із декларацією акцизного податку (пункт 7 Порядку № 1260).
Згідно з підпунктом «б» пункту 216.3 статті 216 Кодексу податкове зобов’язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується в разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
За результатами відображення виробниками алкогольних напоїв в Декларації з акцизного податку сум акцизного податку, попередньо сплачених грошовими коштами, виходячи з фактично отриманої кількості спирту, зменшених на суму акцизного податку, розраховану виходячи з фактичних втрат спирту при транспортуванні, зберіганні та у процесі виробництва готової продукції в межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, повернення невиправного браку, в інтегрованій картці платника можливе виникнення переплати.
Платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому Кодексом (підпункт 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Кодексу).
Згідно з пунктом 43.1 статті 43 Кодексу передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку, на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг (пункт 43.4 статті 43 Кодексу).
Надміру сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (підпункт 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Сплату грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) (абзац третій пункту 87.1 статті 87 Кодексу).
Платник акцизного податку може отримати довідку, яка формується підрозділом контролюючого органу, на який покладено функції адміністрування акцизного податку, про сплату суми акцизного податку, яка розрахована за ставками на готову продукцію (для алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 21.08.2017 року № 709 «Про затвердження форм Довідки про цільове використання легких та важких дистилятів, а також скрапленого газу та бутану, ізобутану як сировини у виробництві етилену, Довідки про сплату суми акцизного податку, яка розрахована за ставками на готову продукцію, та Журналу обліку погашення векселів».
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2026 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |