X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.05.2026 р. № 2808/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

 

Державна податкова служба України розглянула звернення Підприємства…., надіслане листом ГУ ДПС у м. Києві…., щодо надання індивідуальної податкової консультації стосовно застосування ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок), та керуючись  статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Підприємство без надання документів, що підтверджують право власності на нерухоме майно проінформувало, що є власником нежитлових непромислових приміщень розташованих  у  м. Києві (далі – Приміщення) та згідно з рішенням Київської міської ради від 30.01.2025 року №  24/10491 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від  23.06.2011 № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у  м. Києві»  (далі – Рішення №  24/10491) для такого типу нерухомості були знижені ставки Податку з 1,5% на 0,5%.

Згідно з додатком до експертного висновку  …. (копія додається до звернення), наданого ДП «Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві» (далі – Експертний висновок), Приміщення класифіковані за кодом 1230 Класифікатора будівель та споруд НК 018:2023 (далі – Класифікатор) та мають функціональне призначення – торговельний павільйон, магазин, склад підприємств торгівлі, склад підприємств торгівлі та магазин.

Підприємство запитує: 1) який розмір ставки застосовувати для нарахування податкових зобов’язань з Податку у м. Києві в 2025 та 2026 роках за Приміщення;

2) який граничний термін подання уточнюючих податкових декларацій з Податку.

Порядок нарахування та  сплати  Податку  з  об’єктів нежитлової  та/або  житлової нерухомості врегульовано статтею 266 Кодексу. 

Сільські, селищні, міські ради, військові адміністрації та військово-цивільні адміністрації (далі – ОМС) згідно з підпунктом 12.4.3 пункту 12.4  статті 12 та підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Кодексу наділені повноваженнями, зокрема приймати рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об’єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг.

Ставки Податку встановлені у таблиці 1 до  додатка 1 до рішення Київської міської ради від  23.06.2011 № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у                                   м. Києві» (далі –  Рішення № 242/5629) (зі змінами) та опубліковані на офіційному веб-сайті Київської міської ради.

З метою підтримки суб’єктів господарювання під час воєнного стану рішенням Київської міської ради від 13.07.2023 № 6919/6960 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 23 червня  2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» (далі – Рішення № 6919/6960) встановлені нові ставки Податку, зокрема для будівель та споруд за кодом 1230.1 «Торгові центри, універмаги, магазини», 1230.5 «Бази та склади підприємств торгівлі і громадського харчування» – 0,5%.

Пунктом 3 Рішення № 6919/6960 визначено, що воно набирає чинності та застосовується з моменту опублікування і діє на строк до дати припинення або скасування воєнного стану та протягом шести місяців із дня припинення або скасування воєнного стану.  Дата публікації 18.07.2023 року.

Рішенням  №  24/10491  забезпечується приведення встановлених ставок Податку до кодів і найменувань будівель і споруд визначених Класифікатором та підтверджено раніше встановлені ставки Податку, зокрема, для будівель за кодом:

1230 «Будівлі оптово-роздрібної торгівлі (торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, їдальні, кафе, закусочні тощо, бази та склади підприємств торгівлі і громадського харчування, будинки підприємств побутового обслуговування, будівлі торгівельні інші) визначена ставка у розмірі 0,5 %;

1230 «Будівлі оптово-роздрібної торгівлі (станції технічного обслуговування автомобілів) визначена ставка в розмірі 1,5 %.

У межах податкового законодавства кожен об’єкт нерухомості, що має реєстраційний номер, інвентарний номер, розглядається як окремий об’єкт оподаткування Податком, з урахуванням функціонального призначення, фактичного використання та інших характеристик такого об’єкта.

Належність  об’єкта нерухомості до  того чи іншого класу Класифікатора має бути підтверджено.

Підтвердженням даних щодо характеристик об’єкту нерухомості, зокрема, можуть бути дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, дані Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, свідоцтво про право власності на об’єкт нерухомості, матеріали технічної інвентаризації об’єкта нерухомого майна,  тощо.

Порядком проведення технічної інвентаризації, затвердженим постановою  Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 488, визначено, зокрема, що виробничі будівлі, нежитлові приміщення та групи нежитлових приміщень, які є самостійним об’єктом нерухомого майна підлягають технічній інвентаризації та на які за результатами такої інвентаризації  виготовляються інвентаризаційні справи, матеріали технічної інвентаризації і технічні паспорти з використанням Реєстру будівельної діяльності.

Для підтвердження класифікації об’єктів нерухомості Підприємство, як замовник отримало в ДП «Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві» Експертний висновок.

Слід звернути увагу, що у підпункті 7.4 пункту 7 «Загальний експертний висновок» Експертного висновку зазначений інший суб’єкт господарювання.

У зверненні Підприємством не надано інформації щодо нарахування, сплати податкових зобов’язань  та подання податкової звітності з Податку за 2025 та 2026 роки.

Кодексом передбачена можливість подання уточнюючих розрахунків з Податку, відповідно до статті 50 Кодексу (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) до податкової декларації за формою, чинною на час подання такого розрахунку.

Підприємству для отримання індивідуальної податкової консультації доцільно повторно звернутися до контролюючих органів  з наданням документів, які підтвердять право власності на Приміщення та їх приналежність до відповідного класу за Класифікатором, зокрема їх реєстрацію у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності,  Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва за відповідним класом Класифікатора.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу).

 

 

Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.