X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.05.2026 р. № 2886/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо реєстрації податкових накладних та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, необхідність отримання податкової консультації полягає у визначенні: порядку дій платника податку (постачальника) у ситуації зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної (далі – ЄРПН) податкової накладної, та можливості реалізації свого права у разі якщо за наслідками судового оскарження рішенням суду відмовлено у її реєстрації; механізму коригування податкових зобов’язань за такою операцією.

Статтею 5 розділу І Кодексу визначено, що поняття, правила та положення, установлені Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І Кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Враховуючи викладене, виходячи з аналізу норм Кодексу і вказаних вище нормативно-правових актів, ДПС повідомляє.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 розділу V Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (зі мінами), та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.

З урахуванням положень пункту 201.10 статті 201 розділу V Кодексу, відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів / послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

У разі якщо після постачання товарів / послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів  / послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів / послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН (пункт 192.1 статті 192 розділу V Кодексу).

При цьому, розрахунок коригування може бути складений та зареєстрований в ЄРПН тільки до зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної, з дати складання якої не минуло більше як 1095 календарних днів.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинено в порядку та на підставах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зі змінами).

Прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється у порядку, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року
№ 520, зі змінами (далі – Порядок № 520).

Згідно з положеннями Порядку № 520 механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких зупинено, передбачає право
для платника податку з метою підтвердження реальності операції, подати відповідні копії документів та письмові пояснення протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування для прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН
територіального органу ДПС
(далі – комісія регіонального рівня) рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Зокрема у пункті 5 Порядку № 520 визначено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію в ЄРПН яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/ інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН.

Крім того, у разі отримання платником податку відповідно до пункту 9 Порядку № 520 повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (далі – Повідомлення), такий платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування,
протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та законів України від 22 травня 2003 року № 851-
IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05 жовтня 2017 року
№ 2155-
VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (далі – закони № 851-IV, № 2155-VIII).

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим пункту 9 Порядку № 520, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та законів № 851-IV, № 2155-VIII.

У пункті 11 Порядку № 520 визначено, що рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 191, 20 розділу І Кодексу закріплено перелік функцій та прав контролюючих органів, визначених підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 глави 1 розділу ІІ Кодексу, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій у статті 193 розділу І Кодексу.

Відповідно до зазначених положень Кодексу, контролюючі органи не проводять аналіз наявності підстав звернень суб’єктів господарювання до суду з позовною заявою після набрання законної сили рішення суду про відмову в розблокуванні податкової накладної.

Рішення щодо вчинення дій, спрямованих на забезпечення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, приймається платником податку самостійно з урахуванням вимог Кодексу та документального підтвердження відповідної господарської операції, а також відповідальності у разі порушення строків та порядку реєстрації таких документів в ЄРПН.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.