X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.05.2026 р. № 3027/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю у формі товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) на отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно маркування електронними марками акцизного податку алкогольних напоїв, які постачаються для реалізації магазинам безмитної торгівлі, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Товариство здійснює діяльність з реалізації підакцизних товарів (зокрема алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що містяться в електронних сигаретах) у магазинах безмитної торгівлі.

У зверненні Товариство зазначає, що станом на сьогодні підакцизні товари, які реалізуються у магазинах безмитної торгівлі, не підлягають маркуванню марками акцизного податку відповідно до норм податкового та митного законодавства.

Товариство у зверненні зазначає, що з 01 листопада 2026 року норми пункту 226.10 статті 226 Кодексу набирають чинності в новій редакції.

У зв’язку з цим, Товариство запитує:

1.-Чи може Товариство, яке здійснює реалізацію підакцизних товарів в магазинах безмитної торгівлі, здійснювати продаж алкогольних товарів, які немарковані марками акцизного податку (в т. ч. паперовими) та були поставлені до 01 листопада 2026 року?

2.-Яким чином Товариство може оформити замовлення на формування електронної марки акцизного податку для підакцизних товарів, які немарковані марками акцизного податку (в т. ч. паперовими) та були поставлені до               01 листопада 2026 року?

 

Щодо зазначених питань

 

Згідно з абзацом другим пункту 226.10 статті 226 Кодексу не підлягають маркуванню алкогольні напої і тютюнові вироби, які постачаються для реалізації магазинам безмитної торгівлі безпосередньо вітчизняними виробниками такої продукції за прямими договорами, укладеними між вітчизняними виробниками алкогольних напоїв і тютюнових виробів і власниками магазинів безмитної торгівлі. При цьому переміщення алкогольних напоїв і тютюнових виробів, що спрямовуються виробниками до магазинів безмитної торгівлі, здійснюється під митним контролем із застосуванням заходів гарантування доставки.

Відповідно до змін, внесених Законом України від 03 грудня 2025 року     № 4698-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування банків податком на прибуток підприємств у 2026 році та перенесення строків введення в дію Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах» передбачено, що положення Закону України від 29 червня 2023 року № 3173-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі – Закон № 3173), якими запроваджується, зокрема, система електронної простежуваності обігу підакцизних товарів, набирають чинності з 01 листопада 2026 року.

Згідно з пунктом 14.1 статті 14 Кодексу в редакції Закону № 3173:

електронна марка акцизного податку – сукупність даних, що складається з унікального ідентифікатора та інших даних Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, яка дає змогу ідентифікувати кожну одиницю товару (продукції), що підлягає маркуванню, на всіх етапах переміщення товару (продукції) (підпункт 14.1.41 пункту 14.1 статті 14 Кодексу);

маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, – нанесення графічного елемента електронної марки акцизного податку та елементів, придатних для читання людиною у форматі перших дванадцяти символів унікального ідентифікатора, на кожну окрему пачку (одиничну упаковку) тютюнового виробу або пляшку (одиничну упаковку) алкогольного напою, або ємність (одиничну упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, у визначеному Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» порядку (підпункт 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Відповідно до пункту 226.10 статті 226 Кодексу в редакції Закону № 3173 не підлягають маркуванню:

алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які призначені для реалізації на експорт. При цьому переміщення алкогольних напоїв, що спрямовуються виробниками на експорт, здійснюється під митним контролем із застосуванням заходів гарантування доставки;

алкогольні напої з вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об’ємних одиниць;

алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які ввозяться в Україну і розміщуються в митному режимі магазину безмитної торгівлі;

еталонні (моніторингові) чи тестові зразки тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які не призначені для продажу вроздріб і ввозяться на митну територію України акредитованими випробувальними лабораторіями (власними або залученими на договірних засадах) або суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на виробництво тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або здійснюють імпорт тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або передаються в межах митної території України такими суб’єктами господарювання для проведення досліджень, сертифікації чи випробувань (калібрування лабораторного обладнання, проведення дегустацій, вивчення фізико-хімічних показників, дизайну);

тестові зразки алкогольних напоїв, які не призначені для оптового та/або роздрібного продажу і ввозяться на митну територію України суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на право оптової торгівлі відповідною продукцією, для проведення досліджень чи випробувань (калібрування лабораторного обладнання, проведення дегустацій, вивчення фізико-хімічних показників, дизайну), але не більше 3 літрів кожного виробу, а також зразки алкогольних напоїв, оформлені з дотриманням вимог законодавства, які передаються в межах митної території України відповідному органу з сертифікації з метою проведення сертифікації такої продукції;

звичайні (неігристі) вина та зброджені напої, що класифікуються у товарній позиції 2204 (крім 2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 22 10 00, 2204 29 10 00) та у товарних підкатегоріях 2205 10 10 00, 2205 90 10 00, 2206 00 59 00, 2206 00 89 00 згідно з УКТ ЗЕД, фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об’ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 15 відсотків об’ємних одиниць етилового спирту, за умови, що етиловий спирт, який міститься у готовому продукті, має повністю ферментне (ендогенне) походження.

Отже, пунктом 226.10 статті 226 Кодексу в редакції Закону № 3173 встановлено вичерпний перелік підакцизних товарів, які з 1 листопада 2026  року не підлягають маркуванню марками акцизного податку, серед яких відсутні алкогольні напої і тютюнові вироби, які постачаються для реалізації магазинам безмитної торгівлі вітчизняними виробниками такої продукції.

Відповідно до абзацу другого пункту 234.1 статті 234 Кодексу у редакції Закону № 3173 формування електронних марок здійснюється програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у порядку, визначеному статтею 234 Кодексу.

Для формування електронної марки суб’єкт господарювання, що здійснює виробництво на митній території України та/або ввезення на митну територію України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, зобов’язаний зареєструватися економічним оператором в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у порядку, визначеному Законом № 3817, та оформити замовлення на формування електронної марки програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (абзац третій пункту 234.1 статті 234 Кодексу).

Згідно з пунктом 226.5 статті 226 Кодексу вимоги до маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, визначаються Законом України від 18 червня            2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817).

Згідно з пунктом 16 розділу XIII «Перехідні положення» Закону № 3817     з 1 листопада 2026 року маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, графічними елементами електронних марок акцизного податку здійснюється виключно в порядку, визначеному Кодексом та Законом № 3817.

Відповідно до пункту 17 розділу XIII «Перехідні положення» Закону         № 3817 марковані паперовими марками акцизного податку алкогольні напої, тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вироблені в Україні або ввезенні на митну територію України до 1 листопада 2026 року, перебувають в обігу до 1 травня 2028 року. Обіг таких підакцизних товарів (продукції) здійснюється з дотриманням вимог законодавства, чинного до 1 листопада 2026 року, в частині дотримання вимог Кодексу і Закону № 3817 щодо обігу товарів (продукції), маркованих паперовими марками акцизного податку, але без дотримання вимог Кодексу і Закону № 3817 щодо функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

З 2 травня 2028 року алкогольні напої, тютюнові вироби, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані паперовими марками акцизного податку, вилучаються з обігу суб’єктом господарювання - власником таких товарів (продукції) для нанесення на пляшку (одиничну упаковку) алкогольного напою, пачку (одиничну упаковку) тютюнового виробу або ємність (одиничну упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, електронної марки акцизного податку.

Отже, враховуючи те, що пунктом 17 розділу XIII «Перехідні положення» Закону № 3817 передбачена можливість подальшого (з 1 листопада 2026 року до 1 травня 2028 року) перебування в обігу маркованих паперовими марками акцизного податку підакцизних товарів, вироблених в Україні та ввезених на митну територію України до запровадження електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, то можливість реалізації з 1 листопада 2026 року в магазинах безмитної торгівлі немаркованих електронними марками акцизного податку алкогольних напоїв, які згідно з абзацом другим пункту 226.10 статті 226 Кодексу до 1 листопада 2026 року не підлягають маркуванню паперовими марками акцизного податку, не передбачена, як не передбачена можливість нанесення суб’єктом господарювання - власником підакцизних товарів (продукції) електронних марок акцизного податку на пляшку (одиничну упаковку) такого алкогольного напою.

Пунктом 17 розділу XIII «Перехідні положення» Закону № 3817 передбачена можливість нанесення суб’єктом господарювання - власником підакцизних товарів (продукції) з 2 травня 2028 року на пляшку (одиничну упаковку) алкогольного напою, пачку (одиничну упаковку) тютюнового виробу або ємність (одиничну упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, електронної марки акцизного податку, виключно на підакцизні товари, марковані паперовими марками акцизного податку.

Разом з цим звертаємо увагу, що відповідно до пункту 25 розділу XIII «Перехідні положення» Закону № 3817 до дня припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, забороняються реалізація магазинам безмитної торгівлі, а також виробництво для таких цілей тютюнових виробів та/або рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Згідно з пунктом 52.2 статтею 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.