Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомляє, що як фізична особа (не підприємець), взяв в оренду земельну ділянку комунальної власності за нотаріально посвідченим договором 21.04.2026, в якому визначено внесення оплати за оренду землі щомісячно до 20-го числа наступного за місяцем оренди і відповідно здійснюю платежі до бюджету. ДПС 04.06.2026 сформувала і направила платнику податкове повідомлення рішення (далі – ППР) з розрахованою до кінця поточного 2026 року загальною сумою оренди земельної ділянки (з 21.04.2026 по 31.12.2026), за яким виникає обов’язок 60-денного терміну сплати повної суми, розрахованої до кінця року, а не помісячної, як у підписаному платником і головою сільської ради договорі.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. На підставі яких саме статей Кодексу, Земельного кодексу України, Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон № 161) та інших нормативно правових актів України ДПС повинна додатково визначати наперед до кінця поточного року для фізичної особи (не підприємця) нове податкове зобов’язання та формувати і вручати окреме ППР (як додатковий самостійний обов’язок перед бюджетом) щодо оренди землі комунальної власності, коли у фізичної особи на час формування ППР вже існує обов’язок виконати договірні платежі щомісячно перед органом місцевого самоврядування як орендодавцем за нотаріально посвідченим договором оренди землі перед бюджетом?
2. Чи є детальний розрахунок суми податку обов’язковим додатком до такої ППР?
3. Якщо фізична особа отримала таке ППР (з сумою оренди до кінця поточного року) під час виконання вже існуючих щомісячних договірних обов’язків за нотаріальним договором оренди земельної ділянки комунальної власності, які дії повинна виконати фізична особа для врегулювання цього питання щодо строків оплати щомісячних зобов’язань за нотаріальним договором та 60-денного терміну сплати річного зобов’язання за ППР?
3. Для врегулювання вже існуючого питання щодо термінів сплати оренди землі комунальної власності і уникнення у подальшому податкового боргу перед бюджетом (у тому числі за цією ППР) та з метою недопущення формування у обліковій картці фізичної особи недоїмки та фінансових санкцій і пені чи потрібно фізичній особі оскаржувати (з метою скасування) отримане ППР?
4. У разі не оскарження отриманого ППР (з сумою оренди до кінця поточного року) та своєчасним внесенням щомісячних платежів і виконанням існуючих договірних обов’язків за нотаріальним договором оренди земельної ділянки комунальної власності, які правові наслідки у вигляді податкових фінансових санкцій буде мати фізична особа?
5. Що є вищим за пріоритетом до виконання фізичною особою (не підприємцем) за існуючими нормами права в Україні (стосовно регламенту сплати вартості оренди земельної ділянки комунальної власності до бюджету) безпосередньо сплата визначеного ДПС зобов’язання за отриманим ППР з визначеною до кінця поточного року сумою оренди земельної ділянки комунальної власності, чи обов’язок і право фізичної особи виконувати договірні платежі щомісячно перед органом місцевого самоврядування як орендодавцем за нотаріально посвідченим договором оренди землі?
6. З огляду на вище перелічені питання стосовно термінів сплати та суми платежів щодо оренди земельної ділянки комунальної власності фізичною особою (не підприємцем) до бюджету, як діяти фізичній особі у ситуації, яка вже виникла: виконувати податковий обов’язок за ППР у встановлений Кодексом
60-ти денний строк оплати на суму, розраховану ДПС, до кінця поточного року чи скористатися законним правом та проводити щомісячні платежі за нотаріально посвідченим договором оренди земельної ділянки комунальної власності?
7. Враховуючи зміст вищезгаданих питань та відповіді на них, які дії потрібно буде виконати платнику податків фізичній особі (не підприємцю) для визначення суми оренди земельної ділянки комунальної власності на 2027 рік?
Відповідно до п.п. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 Кодексу податкове повідомлення-рішення – письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов’язок платника податків сплатити суму грошового зобов’язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Щодо першого – сьомого питань
Відповідно до п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що у Кодексі поняття вживаються в такому значенні, зокрема:
землекористувач – юридичні та фізичні особи (резиденти i нерезиденти), які користуються земельними ділянками державної та комунальної власності на правах постійного користування та на умовах оренди;
плата за землю – обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності;
орендна плата для цілей розділу XII Кодексу – обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (абзац перший п. 288.1 ст. 288 Кодексу).
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 01 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходження земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 01 числа місяця, що
настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни (абзац другий п.
288.1 ст. 288 Кодексу).
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) i орендарем (п. 288.4 ст. 288 Кодексу).
Також, відповідно до п. 288.7. ст. 288 Кодексу зазначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог ст.ст. 285 – 287 цього розділу.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1 ст. 285 Кодексу).
Так, згідно з п. 286.5 ст. 286 Кодексу нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Відповідно до п. 287.5 ст. 287 Кодексу податок, зокрема, орендна плата, фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 289.1 ст. 289 Кодексу встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Згідно з абзацом другим п. 289.1 ст. 289 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до п. 289.2 ст. 289 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою, яка зазначена в п. 289.2 ст. 289 Кодексу.
Слід зазначити, що п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
З огляду на зазначене та враховуючи, що договір оренди земельної ділянки комунальної власності, укладений між сільською радою та Вами як фізичною особою, то нарахування фізичним особам сум орендної плати проводиться контролюючим органом (за місцем знаходження земельної ділянки) на підставі даних, зазначених у п. 288.1 ст. 288 та п. 286.1 ст. 286 Кодексу, з урахуванням
п. 286.5 ст. 286 Кодексу та особливостей, визначених п.п. 69.14 і 69.42 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Орендна плата сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (абзац перший п. 287.5 ст. 287 Кодексу). При цьому зазначене податкове повідомлення-рішення надсилається із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку, а також є документом на підставі якого фізична особа сплачує орендну плату у терміни, визначені Кодексом.
Одночасно зауважуємо, що згідно з п. 56.1 ст. 56 Кодексу рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Крім того, платники плати за землю мають право письмово або в електронній формі засобами електронного зв'язку (з дотриманням вимог, визначених п. 42.4 ст. 42 Кодексу) звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), для проведення звірки даних щодо: розміру площ та кількості земельних ділянок, що перебувають у власності та/або користування платника податку; права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пп. 281.4 і 281.5 ст. 281 Кодексу; розміру ставки земельного податку; нарахованої суми плати за землю (абзац сьомий п. 286.5 ст. 286 Кодексу).
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2026 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |