X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.08.2026 р. № 5012/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду  звернення фізичної особи-підприємця (далі – ФОП) про надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства стосовно визначення відстані між місцем торгівлі та межами населеного пункту-адміністративного центру області, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У зверненні ФОП зазначено, що відповідно до вимог законодавства щодо ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями одним з критеріїв є забезпечення середньої заробітної плати найманих працівників. Для окремих місць торгівлі, розташованих за межами адміністративних центрів областей на відстані понад 50 кілометрів, передбачено застосування показника середньої заробітної плати не менше 1,5 мінімальної заробітної плати.

У зв’язку з цим ФОП просить надати роз’яснення щодо порядку визначення такої відстані, а саме з таких питань:

1.-Чи відповідає місце провадження господарської діяльності розташоване на відстані понад 50 кілометрів від адміністративного центру області критерію для застосування вимоги щодо середньої заробітної плати найманих працівників у розмірі не менше 1,5 мінімальної заробітної плати?

2. Які офіційні документи або джерела інформації повинні використовуватися платником податків для підтвердження такої відстані під час проведення податкової перевірки?

3. Чи має ФОП право для підтвердження відстані використовувати офіційні картографічні матеріали (Google Maps, OpenStreetMap. Visicom тощо) чи обов’язковим є документ, виданий Держгеокадастром або іншим державним органом?

 

Щодо зазначених питань

 

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначено Законом України від 18 червня 2024 року       № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817).

Відповідно до частини тринадцятої статті 42 Закону № 3817 розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним, має становити не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним та всі місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пальним) якого розташовані за межами населених пунктів - адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 кілометрів та які мають торговельні зали площею до 500 метрів квадратних, має становити не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Якщо у суб’єкта господарювання є хоча б одне місце роздрібної торгівлі, яке не відповідає одночасно цим критеріям (всі місця роздрібної торгівлі алкогольними напоями розташовані за межами населених пунктів - адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 кілометрів та які мають торговельні зали площею до 500 метрів квадратних) до такого суб’єкта застосовується вимога щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати – не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Крім того, з метою визначення вимог до розміру нарахованої середньої щомісячної заробітної плати, відстань між місцями продажу підакцизних товарів та межами території адміністративно-територіальних одиниць (населених пунктів – адміністративних центрів областей, м. Києва та м. Севастополя) доцільно виміряти між адресою місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пальним) та межами території адміністративно-територіальної одиниці.

Стосовно визначення відстані між місцем торгівлі та адміністративними центрами областей зазначаємо, що Земельним кодексом України встановлено, що межа району, села, селища, міста, району у місті – це умовна лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті      від інших територій.

Згідно з абзацом другим частини першої статті 1 Закону України  від 07 липня 2011 року № 3613-VI «Про державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр – єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.

При цьому відстань визначається не тільки між місцем роздрібної торгівлі та адміністративним центром області, в якому таке місце знаходиться, а між місцем роздрібної торгівлі та адміністративними центрами всіх областей і              м. Києва та м. Севастополя.

Водночас у пункті 4 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, зі змінами, встановлено, що ведення Державного земельного кадастру здійснюють Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр.

Також згідно з вказаним Порядком до Державного земельного кадастру вносяться, зокрема, відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць, кадастрові номери земельних ділянок, межі земельних ділянок.

Враховуючи вказане, за необхідності для визначення відстані від місця роздрібної торгівлі до населених пунктів - адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя, доцільно звернутися до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Закон № 3817 не містить перелік документів, які можуть підтвердити відповідність місця торгівлі критеріям, встановленим абзацом другим частини тринадцятої статті 42 Закону № 3817, та порядку такого підтвердження.

Отже, суб’єктом господарювання самостійно визначається відповідність місця роздрібної торгівлі алкогольними напоями критеріям, встановленим абзацом другим частини тринадцятої статті 42 Закону № 3817, на підставі, зокрема, але не виключно, документів, які підтверджують його право користування об’єктом нерухомого майна, який такий суб’єкт орендує, щодо площі його торговельної зали, відомостей витягів або довідок з Державного земельного кадастру, що містять картографічні дані та координати меж населених пунктів, даних довідок, виданих сільськими, селищними або міськими радами, про розташування об’єкта відносно меж населеного пункту на основі затвердженої землевпорядної документації, даних сертифікованих картографічних сервісів або офіційних планів територій.

Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 43 Закону № 3817 у заяві про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (крім сидру та перрі (без додавання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, зазначаються відомості про те, що місця роздрібної торгівлі розташовані за межами населених пунктів - адміністративних центрів областей, м. Києва та м. Севастополя на відстані до     50 кілометрів та мають торговельну залу площею понад 500 метрів квадратних.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).